Cigarety idú bokom. Deti vo veľkom skúšajú vysoko návykovú alternatívu

Nikotínové vrecúška
Nikotínové vrecúška Zdroj: TV Markíza

Lákajú farebnou grafikou i „drsnými“ názvami. Sú návykové a drahé, asi ako cigarety, na rozdiel od nich však nemajú žiadny zápach. Deti si ich obľúbili okamžite a to aj napriek tomu, že ich predaj je regulovaný a nikto pod hranicou 18 rokov by k ním nemal mať prístup. Reč je o nikotínových vrecúškach, ktoré posielajú školákov na urgentný príjem.

Doba ide dopredu a inak tomu nie je ani v oblasti závislostí a látok, ktoré ju vytvárajú. Návyk na nikotíne v minulosti znamenal, že sa automaticky bavíme o fajčiarovi. Dnes tomu tak už vôbec nemusí byť.

Po cigaretách prišli na trh rôzne iné tabakové alternatívy, ako napríklad šňupací tabak, no ľudia si ich príliš neobľúbili. Neskôr prišli elektronické cigarety a vapovanie, náplň týchto zariadení však zase nemusí zákonite obsahovať nikotín.

Na trh však pred pár rokmi prišla úplná novinka, ktorá poriadne zaujala. O to smutnejšie je, že po nej siahajú najmä deti školského veku. Reč je o nikotínových vrecúškach, ktoré sa často zamieňajú so žuvacím tabakom.

Prečítajte si tiež:

Čo to je

Nikotínové vrecúška vyzerajú takmer totožne ako žuvací tabak. Aj keď si ich ľudia často zamieňajú, nejde o tú istú vec.

V oboch prípadoch ide o malé vrecká, ktoré sa vkladajú pod hornú alebo spodnú peru a telu cez ďasno dodávajú nikotín. Hlavný rozdiel je však v tom, že nikotínové vrecúška neobsahujú žiadny tabak.

Lákajú rôznou farebnou grafikou či pútavými názvami, predávajú sa v plastových obaloch v tvare hokejového puku. Vyjdú vás približne rovnako, ako balíček cigariet. 

Fungujú ako alternatíva ku klasickému fajčeniu. Telo dostane nikotín, ktorý si pýta, ale závislý si nemusí zapáliť a teda ani nepáchne. Dajú sa užívať aj diskrétne, napríklad v kancelárii, pretože malé vrecko pod perou nie je vidieť.

Napriek svojej diskrétnosti a absencii tabaku však nejde o bezpečnú zábavku. Nikotínové vrecúška sú totižto poriadne návykové.

Prečítajte si tiež:

V hľadáčiku školákov

Nikotínové vrecúška obľubujú najmä mladí a školáci. Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislosti v Bratislave potvrdil, že v dnešnej dobe sa mladí ľudia skôr utiekajú k takýmto novodobým výmyslom, než ku klasickým cigaretám. 

„Je to teraz taká móda medzi mladými. Nejak sa k tomu dostanú, aj keď by sa nemali,“ hovorí odborník na úvod s tým, že často ide aj o elektronické cigarety a vaping.

Vrecúška sú však najmenej nápadné. „Rodičia na to prídu často až neskoro a deti sú už závislé. Nie je to cítiť, čiže si to nikto ani nevšimne. Niektorí to majú aj počas vyučovania v škole,“ dodáva Okruhlica.

Ako ďalej hovorí, v tejto podobe má nikotín aj stimulujúcu funkciu. Zlepšuje koncentráciu. 

„Je to podobné, ako keď si dáte kávu. Hlavne, ak je človek už závislý, tak mu to zlepšuje v škole výkon,“ hovorí s tým, že tento trend sa k nám dostal cez športovcov, najmä hokejistov, ktorí ich užívajú vo veľkom.

To, že nikotínové vrecúška majú radi školáci nám potvrdil aj riaditeľ jednej z bratislavských základných škôl. Keďže jeho školu nechceme s touto kauzou spájať, nebudeme ho konkrétne menovať. Podľa jeho slov tento trend zaznamenali už dávnejšie, no v poslednom období je už, našťastie, pokoj. 

Prečítajte si tiež:

Končia na urgente

Úplnou náhodou, keď sme riešili tému legálnej drogy z automatov v nákupných centrách sme zistili, že v Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici je v poslednej dobe nárast intoxikovaných nikotínom vo forme vrecúšok vkladaných pod peru.

Zároveň sme zistili, že aj lekári si často zamieňajú nikotínové vrecká za žuvací tabak. 

Oslovili sme preto viaceré detské urgentné príjmy a napríklad v Trenčíne sa s užívaním nikotínových vreciek deťmi stretli tiež.

„Zaznamenali sme iba pár detských pacientov (asi 4 prípady), ktorí javili známky požitia nikotínových vrecúšok a na pohotovosť sa dostavili z iných zdravotných dôvodov,“ hovorí Martina Holecová, hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Trenčíne. 

Inak tomu nie je ani na oddelení urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb v Bratislave. Primár Marcel Brenner hovorí, že sa s tým stretávajú pomerne často a už asi druhý rok sa na užívanie týchto látok aj detí pri riešení niektorých stavov pýtajú.

Toxický účinok nikotínu sa u mladých prejavuje stavmi búšenia srdca, prítomnosťou studeného potu, napínania na vracanie a vracania, až kolapsovými stavmi.

„Tieto príznaky sú aj najčastejším dôvodom pre návštevu urgentného príjmu. Deti udávajú, že žuvací tabak si aplikujú s cieľom uvoľnenia napätia. Na otázku, či v ich triede (druhý stupeň základnej školy a stredná škola) niekto žuje tabak, dostávame spravidla kladnú odpoveď,“ vysvetlil primár.

Ako ďalej hovorí, riziko rozvoja závislosti tu predpokladajú. Toxický účinok nikotínu je totižto nebezpečný, najmä s dopadom na kardiovaskulárny a centrálny nervový systém.

„Dávka nikotínu pre rozvoj toxických príznakov je individuálna, deti si ju vedia regulovať, tak aby sa toxické prejavy nerozvinuli, alebo aby boli nezávažné,“ uzatvára Brenner.

Prečítajte si tiež:

Intoxikácia

Intoxikáciu v tomto prípade spôsobuje nikotín. Tým sa môžete aj otráviť. Ak by sa vám to náhodou podarilo, nebude to nič príjemné.

„Môže vzniknúť u každého a hlavne, ak nie je zvyknutý. Je to ako keď si dieťa prvýkrát zapáli cigaretu. Bude sa mu točiť hlava, búšiť srdce, bude mu na vracanie. To je typická otrava,“ dodáva Okruhlica.

Dieťaťu by teda mohlo teoreticky stačiť aj jedno takéto vrecúško a experimentovanie by mohlo vyústiť v predávkovanie nikotínom. „Ak má nejaké iné choroby, mohlo by ísť aj o života ohrozujúci stav. Môže ísť o srdcové choroby a podobne,“ hovorí odborník na závislosti.

Smrteľná otrava je však, našťastie, pri nikotíne veľmi zriedkavá. Okruhlica hovorí, že u nás ju ani nikdy nezachytil. 

Pozrite si archívnu reportáž o nikotínových vrecúškach.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.