Spočítajte si znamienka. Ak ich máte viac ako 50, ste náchylní na rakovinu kože

Ilustračná snímka.
Zdroj: Kaspars Grinvalds/shutterstock.com

Ak sa vám znamienko nejaký spôsobom zmení, okamžite vyhľadajte odbornú pomoc.

Leto je v plnom prúde, naša koža je vystavená paľbe slnečných lúčov. Ak máte na tele nejaké podozrivé znamienko, ktoré sa zväčšuje, má nezvyčajný tvar alebo je vypuklé, mali by ste ho pred lúčmi chrániť.

Je dobré, keď si ich prelepíte alebo len jednoducho skryjete pod plavky? Onkochirurg Miroslav Tomáš vysvetlil v Teleráne, že to nie je dostatočná ochrana. Podľa jeho slov existuje viacero iných možností, ako si môžete ochrániť znamienka pred žiarením.

"Leukoplast rozhodne nie je cesta. Spotíte sa, idete s ním do vody a namočí sa. Dokonca môže vyvolať aj kožné reakcie. Mali by ste ho nahradiť krémom s vysokým UV faktorom, ktorý si na znamienka natriete minimálne pol hodinu pred pobytom na slnku. Ak sa idete kúpať, krém by mal byť odolný voči vode," ozrejmil lekár.

Náchylní na rakovinu kože sú svetlovlasí ľudia

Natierať sa pred pobytom na slnku by sa mali všetci, aj tí, ktorí slnečné lúče a opaľovanie znášajú dobre. Tomáš zdôraznil, že rizikovými typmi na melanóm kože sú ľudia s fototypom 1 a 2. Sem patria napr. blonďáci s modrými očami a ľudia s pehami, ktorí sa na slnku vždy spália. Do druhej skupiny ľudia so svetlými vlasmi, modrými, zelenými alebo šedými očami, ktorí sa opaľujú do červena, niekedy sa aj spália.

Viete, aký ste fototyp? Poradíme vám, ako sa krásne opáliť

Onkochirurg zdôraznil, že rakovina kože sa týka všetkých ľudí, vrátane černochov. Aj keď je u nich malígny melanóm rarita. "Každý kto sa vystavuje slnku, musí sa chrániť. Bez ohľadu na to, či má alebo nemá znamienka. Zo štúdií vyplýva, že ak máte 50 a viac znamienok po celom tele, máte dvojnásobnú šancu, že rakovinu kože dostanete," povedal Tomáš.

Ako vlastne zistíte, že máte problém? V prvom rade by ste mali pozorovať svoje telo. Ak sa vám náhodou zmení farba znamienka, začne vás svrbieť, mokvať alebo krvácať, mali by sme vyhľadať odbornú pomoc.

A čo robiť, ak si znamienko zaškriabnete a začne krvávať? Odpoveď nájdete na videu.


BRATISLAVA/Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti