Pošta ohlasuje ďalšie zdražovanie, dôvodom nie je len inflácia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pošta ohlasuje ďalšie zdražovanie. Od januára si priplatíme za obyčajné listy prvej a druhej triedy aj za odosielanie peňazí. Dôvodom je inflácia, ale aj to, že poštové služby využívame menej.

Záujem o poštové služby, najmä posielanie balíkov, bol enormný počas COVID-u. Tie časy sú však už preč. Klesajú listové zásielky, balíkové zásielky a evidujú aj pokles finančných produktov.

Pošta už zvyšovala ceny v marci, no aj tak je v strate. Za prvých šesť mesiacov tohto roka prišla o viac ako 8 miliónov eur. Zdražovanie pomôže stabilizovať finančnú situáciu.

„Na hospodárenie pošty majú takisto vplyv cena energií, inflácia, rast a vývoj minimálnej mzdy a taktiež pohonných látok,“ vysvetlila hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Prečítajte si tiež:

​Znamená to, že si na pošte priplatíme. „Navrhujeme zvýšiť ceny za regulované služby na ročnej báze o 11, 39 %, čo by pre obyvateľa znamenalo medziročný nárast nákladov na poštové služby o približne 16 centov,“ priblížila Dorčáková.

Napríklad poslať obyčajný list prvej triedy by stálo nie 1,20, ale 1,50 eura. Doporučený list sa zdvihne o 40 centov. No a cena poisteného listu pôjde hore o 70 centov. Priplatíme si aj za posielanie peňazí, a to od 20 do 50 centov.

Na vyššie ceny chce pošta prejsť od januára, posledné slovo však bude mať Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.

„Legislatívny proces už bol začatý, prebieha medzirezortné pripomienkovanie, až následne úrad rozhodne o cenovej úprave,“ dodala hovorkyňa úradu Adriana Volfová.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.