Blaha cúvol a zvesenie obrazu považuje za chybu. Oznámil Pellegrini, ktorý ho sám verejne skritizoval

Blaha cúvol a zvesenie obrazu považuje za chybu. Oznámil Pellegrini, ktorý ho sám verejne skritizoval
Zdroj: Ľuboš Blaha

Podpredseda parlamentu a šéf strany Hlas-SD Peter Pellegrini nešetril kritikou na účet podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu z koaličného Smeru.

„Gesto, ktoré predviedol pán podpredseda Blaha, považujem za trápne a detinské,“ zhodnotil v utorok (7. 11.) Pellegrini. Ako prvé o tom informovali plus.noviny.sk.

Reagoval tak na video, v ktorom Blaha vo svojej kancelárii zvesil portrét prezidentky Zuzany Čaputovej a odstránil vlajku Európskej únie.

Pellegrini hovorí, že Blaha neskôr uznal, že gesto považuje za chybu. Blaha však reaguje, že ho mrzí politická kauza z maličkosti, no naznačuje, že zmenu výzdoby neľutuje. 

Prečítajte si tiež:

Blaha to považuje za chybu 

V stredu (8. 11.) predseda Hlasu svoje vyjadrenia zopakoval aj pre ostatné médiá.

Uviedol zároveň, že s ním Blaha v utorok po jeho kritike komunikoval a vyjadril sa, že gesto považuje za chybu.

„Pán podpredseda Blaha so mnou v utorok komunikoval a vyjadril sa, že to považuje za chybu a že takto konať pravdepodobne nemal. Som, samozrejme, rád, že mi to dal na vedomie a že ten čin nepovažuje za najšťastnejší," povedal Pellegrini. 

Portrét hlavy štátu nahradil Blaha portrétom zahraničného predstaviteľa najradikálnejšieho komunistického krídla Che Guevaru. Či dá teraz Blaha jeho kanceláriu do pôvodného stavu, Pellegrini nevie.

K zveseniu portrétu prezidentky zo svojej kancelárie sa priznal aj ďalší podpredseda parlamentu, a to Andrej Danko (SNS). 

„Chcem uistiť, že vo všetkých oficiálnych priestoroch, kde sa prijímajú oficiálne delegácie v národnej rade, budú vždy všetky vlajky, ktoré tam majú byť. A tak aj v mojej kancelárii, ako aj v ostatných oficiálnych priestoroch, budem žiadať, aby portrét hlavy štátu na stene bol, tak ako to ukladá predpis,“ uviedol Pellegrini.

Blaha reaguje

Ľuboš Blaha popoludní na sociálnej sieti napísal, že je preňho kľúčové, aby v koalícii nevznikali zbytočné problémy. Tým odôvodňuje skutočnosť, že sa predsedovi parlamentu ozval s tým, že ho mrzí, že z maličkosti vznikla politická kauza. Vraj s tým nerátal.

Zmenu výzdoby však neľutuje a pre portrét Zuzany Čaputovej miesto v kancelárii nemá.

„Samozrejme – ľavicové ani národné symboly, ktoré používam, nijako neľutujem, sú mojou podstatou. A nie, v mojej kancelárii nie je miesto pre Zuzanu Čaputovú. Také sú fakty,“ uviedol Blaha.

Odvolávanie Blahu

KDH v utorok odovzdalo návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej chcú odvolať Blahu z postu podpredsedu parlamentu. Vyzbierali 40 podpisov aj od opozičných kolegov.

Pellegrini informoval, že schôdzu pravdepodobne zvolá na utorok (14. 11.).

„My zvážime, či tú schôdzu umožníme otvoriť. Ja som rád, že ma pán Blaha kontaktoval a oficiálne mi toto stanovisko dal. Určite nemôžeme očakávať, že prvý počin vládnej koalície bude, že v tajnom hlasovaní odvolá podpredsedu,“ uviedol Pellegrini.

Prečítajte si tiež:

Teatrálne gesto, myslí si 

Kritické názory sú v poriadku, teatrálne gestá nie, hovorí Pellegrini. 

„Môžem mať kritický názor na Európsku úniu, na jej možno veľkú byrokraciu a niekedy na názory, ktoré nie sú totožné so slovenskými záujmami. Môžem mať kritický názor na prezidentku a veľakrát som ho slušne, tak ako sa patrí, aj vyjadril. Nemyslím si, že kvôli tomu musím teatrálne odstraňovať z kancelárie vlajku Európskej únie, alebo zo steny dať dole portrét prezidentky,“ komentuje Pellegrini.

Myslí si, že správanie Blahu vysiela do spoločnosti zlý príklad. Pýta sa, či ak sa žiakom základnej školy nebude pozdávať prezident, tak či by ho mali teatrálne zvesiť zo steny aj napriek predpisom.

„Považujem to naozaj za trápne, zbytočné a detinské,“ opakuje expremiér. 

Blahovi v utorok odporučil, aby to prehodnotil a ospravedlnil sa, alebo dal vyhlásenie, v ktorom uzná, že urobil chybu. 

Prečítajte si tiež:

Trochu schizofrenické, komentuje Pellegrini

Pellegrini podotýka, že koalícia aj celé Slovensko sú závislé od fondov Európskej únie a 15 miliárd z nich potrebuje.

„Na jednej strane chcieť všetky tieto výhody z Európskej únie a na druhej strane odstraňovať jej vlajku, tak to je trochu schizofrenické. Pán podpredseda urobil veľkú chybu,“ uzatvára predseda Národnej rady SR.

Zmene vo výzdobe v kancelárii Ľuboša Blahu sme sa venovali aj v Televíznych novinách. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.