Osud obyvateľov zhorenej bytovky v Krajnej Bystrej je stále neistý. Štát im pomôže iba so základnými prácami

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pustili sa do upratovania. V bytovke, v ktorej na Dušičky vyhoreli tri byty, začali odstraňovať napáchané škody. Hoci vyšetrovanie príčin požiaru pokračuje, miestni priznali horiacu sviečku. Tlačia sa zatiaľ u príbuzných a obnova bytov ide pomaly.

Po šiestich dňoch stráženia v stredu (8. 11.) prišli chlapi, ktorí majú vypratať zhorenisko. „Je potrebné vyčistiť tú stavbu celú, lebo sú tam spáleniny, zhoreniny, všetko karcinogénne, čiže toto potrebujeme dostať preč, urobiť podopretie strešnej krytiny, aby sa tam vôbec dalo upratovať,“ povedal starosta Krajnej Bystrej Peter Štefanco.

V obci stále platí mimoriadna situácia. Starosta tvrdí, že sú v patovej situácii. „Nemáme vlastné zdroje, spoliehame sa na poisťovňu, no tam je to však tiež na dlhé lakte,“ uviedol Štefanco.

Bytovku s obecnými nájomnými bytmi zdevastoval oheň minulý štvrtok. Miestni tvrdia, že požiar spustilo dievčatko, ktoré zapálilo sviečku.

Prečítajte si tiež:

​„Zhoreli kompletne tri byty s vybavením, strecha v celej dĺžke, jeden byt úplne zachránený v tej hornej časti, druhý čiastočne,“ priblížil rozsah škôd krátko po uhasení veliteľ hasičského zásahu Peter Kopča.

Bytovka je bez elektriny. Starosta je pri obnove opatrný, aby sa nedostali do finančných problémov. „Niečo vieme refundovať, niečo nie, čiže je veľmi ťažké sa v tejto chvíli rozhodovať a čo môžem povedať, je, že momentálne nemáme na to finančné prostriedky,“ priznal starosta.

Škody predbežne vyčíslili na vyše 200-tisíc eur. Štát obci pomôže, no iba so základnými záchrannými prácami.

„Ide napríklad o spevňovanie alebo strhávanie poškodených stavieb, budov a konštrukcií ohrozujúcich postihnuté osoby a nasadené sily a prostriedky,“ priblížil hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.

Takmer 50 ľudí je zatiaľ u príbuzných. Starosta priznáva, že je to len krátkodobé riešenie.

„Sú tam školopovinné deti a každý chce mať svoje súkromie, čiže dá sa prichýliť niekoho na určité obdobie, ale nie dlhodobo,“ dodal starosta. Do konca roka by chceli vymeniť strechu, aby sa aspoň do bytov na prízemí mohli vrátiť ich nájomníci.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.