Pre zmeny v rodičovskom dôchodku prídu o časť peňazí. Minister práce upokojuje hnev občianskych združení

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Jednou rukou im peniaze zoberú, druhou vrátia. Minister práce upokojuje hnev občianskych združení. Pre zmeny v rodičovskom dôchodku prídu o časť peňazí, ktoré im ľudia môžu darovať formou dvoch percent z daní. Vláda sľubuje, že mimovládky s ušľachtilým cieľom dostanú štátne dotácie.

Jaroslav založil v Modrom Kameni občianske združenie, pretože mu záleží na zveľaďovaní verejných priestorov. S dobrovoľníkmi postavili napríklad komunitné sedenie. Každý rok sa im podarí z dvoch percent daní vyzbierať pár stoviek eur, ktoré sú základom ich fungovania.

„Napriek tomu, že nejde o veľké sumy, tak pre malú komunitu by to bola citeľná strata. Podľa môjho názoru by si OZ a celý tretí sektor zaslúžil aj 4 % z daní, pretože väčšinou títo ľudia nahrádzajú úlohu štátu tam, kde štát nevládze, nestíha,“ myslí si Jaroslav Hanko, predseda OZ Dobrý kameň.

Prečítajte si tiež:

​Po celom Slovensku sú tisícky občianskych združení. Ročne sa im od fyzických osôb podarí vyzbierať takmer 50 miliónov eur. Pre mnohých je to jediný príjem. Témy sa chytajú opozičné strany. Matovičovci dokonca prišli protestovať pred úrad vlády.

Minister práce pravdepodobne nečakal takú vlnu nevôle. Situáciu upokojoval hneď na druhý deň po rokovaní vlády.

„Tie mimovládne organizácie, ktoré majú ušľachtilé ciele, teda tie, ktoré pomáhajú deťom, zdravotne ťažko postihnutým, školským nadáciám, seniorským organizáciám alebo športové združenia, tak tam štát v takýchto prípadoch nájde dotačné schémy na to, aby finančne nielenže dorovnal tie straty, ale ešte aj niečo pridal,“ vyhlásil minister Tomáš.

Opatrenie, samozrejme, musí dostať aj legislatívnu podobu. A keďže minister to chce mať schválené do konca roka, opäť to bude zákon šitý horúcou ihlou.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.