Andrej Danko odštartoval diskusiu o národnom menu. V reštauráciách sme sa pýtali, čo si o tom myslia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Budeme mať po národnom dopravcovi či národnej ZOO v reštauráciách aj národné menu? Andrej Danko odštartoval diskusiu o jednotnom jedálnom lístku v gastronomických prevádzkach. Do ponuky by sa mali dostať typicky slovenské jedlá. Nie všetci prevádzkovatelia si to vedia predstaviť.

Šéf SNS sa národným jedlom inšpiroval u našich susedov. „Keď v Rakúsku vieš, že si dáš schnitzel a neviem čo, poďme sa baviť aj o tých veciach. Aby sme zjednotili receptúry, aby sme zjednotili lístky, aby ste nevarili v každej kuchyni niečo iné. Veď vám to bude šetriť náklady,“ apeloval šéf národniarov Andrej Danko.

Ako by teda národné menu mohlo vyzerať? V každom regióne majú totiž vlastné špeciality. Zjednotiť ich by nebolo jednoduché. Prevádzky sú skôr za vytvorenie regionálnych národných jedál. Poniektorí v tom však majú jasno. Nech to bude hlavne sýte.

Prečítajte si tiež:

​Väčšina Slovákov považuje za národné jedlo bryndzové halušky. Tie sú však znárodnené. Vyprážaný syr? To je zasa československá špecialita. Kuchár Pavol Tutura sa pohybuje v gastronómii tridsať rokov, ak by mal rozhodnúť o národnom jedlo on, preferoval by také, ktoré sa varí na celom Slovensku.

„Napríklad taká huspenina, to je teoreticky jedlo, ktoré sa varí vo všetkých regiónoch, alebo či sú to jaterničky, no a, samozrejme, klobása, ktorá sa na Slovensku všade používa. Čo ešte je naše také typické, možno pre Slovensko, je zemiaková placka, ktorá je vyslovene vo všetkých regiónoch podávaná a keby sme chceli ísť do tých rezňov, tak asi slovenský rezeň je ten černohorský alebo bačovský rezeň,“ predostrel možnosti kuchár.

K národným jedlám by sa pokojne mohli pridať recepty starých mám. Napríklad strukovinové pokrmy.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Gastronómia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.