Stovkám domácností na Záhorí prišiel nečakaný list od vodárov. Pre porušenie zmlúv im hrozia sankcie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Počítajú a fotia. Stovky domácností na Záhorí dostali nečakaný list od Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS). Do kanalizácie vraj vypúšťajú viac dažďovej vody, ako majú uvedené v zmluve.

List prišiel stovkám obyvateľov vo viacerých mestách. Medzi nimi i Malacky. V klientskom centre je posledné dni rušno.

Bratislavská vodárenská spoločnosť postupne aktualizuje údaje pri odvádzaní zrážkovej vody verejnou kanalizáciou. V mnohých prípadoch totiž zistili, že so skutočným stavom nesedia.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že viac dažďovej vody v kanáli nemusí byť problém. No je to inak.

Prečítajte si tiež:

​„Čistenie tejto vody je paradoxne relatívne náročné, keďže technológia na čistenie odpadových vôd počíta s tým, že voda, ktorá sem priteká, obsahuje isté množstvo baktérií a nečistôt,“ vysvetlil hovorca BVS Peter Podstupka.

Zatiaľ skontrolovali okolo 4-tisíc odberných miest. Využívajú diaľkový prieskum lokality porovnaním vlastných dát s údajmi z viacerých voľne dostupných registrov.

Oslovení klienti dostali 30 dní na to, aby uvedené rozdiely vydokladovali. Tí, ktorí nepreukážu, že majú všetko v poriadku, môžu v najbližšej budúcnosti zrejme očakávať ďalšiu poštu.

„Ak sa naše zistenia potvrdia, tak potom týmto zákazníkom automaticky vygenerujeme zmluvu na skutočné veľkosti plochy odvádzanej do kanalizácie,“ dodal hovorca BVS.

Tieto domácnosti si budú musieť spätne, za uplynulé tri roky, doplatiť stočné. Pôvodne sa hovorilo aj o pokute, ktorá sa však napokon bude týkať iba firiem.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.