Ľudia bez domova žijú na ulici ako vo výklade. Známe osobnosti si vyskúšali, aké to je

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Téma bezdomovectva je mimoriadne smutná. Nikto z nás, kto to nezažil, si nedokáže ani predstaviť, aké to je, nemať sa kam večer vrátiť. Ľudia bez domova žijú na ulici ako vo výklade. Všetky ich činnosti neustále vidia aj druhí, nemajú žiadne súkromie.

Život na ulici je mimoriadne krutý. Človek sa nemá kam vrátiť, nemá si kde vykonať osobnú hygienu, nemôže si oprať, zložiť veci, ani si v bezpečí na chvíľu oddýchnuť či pospať. 

O to horšie je to v čase, keď sa blíži zima. Tá má často na tejto spoločnosťou vylúčenej skupine doslova tragické následky. 

Našťastie existujú združenia, ktoré nezištne pomáhajú. Jedným z nich je aj nezisková organizácia Depaul Slovensko, ktorá poskytuje pomoc ľuďom bez domova. Prevádzkujú napríklad najväčšiu nocľaháreň na celom Slovensku, no pravidelne robia tiež akcie s osvetou.

Jednou z nich je aj kampaň Ulica nie je domov. V rámci tohto projektu sa niekoľko známych osobností vystriedalo na určitý čas vo výklade, ktorý bol prerobený na provizórnu obývačku.

„Výklad premenený na byt s obývačkou a spálňou delí od ulice len tenká sklenená tabuľa výkladu. Je to metafora krehkej hranice medzi životom na ulici a životom v bezpečí vlastného domova, na ktorej balansujú tisíce zraniteľných ľudí,“ povedal riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš.

Hlavná myšlienka je, že človek bez domova je neustále na očiach druhým ľuďom, doslova ako vo výklade.

Prečítajte si tiež:

Prvý adept

V rámci tejto kampane si pobyt vo výklade ako prvý vyskúšal standupista Joe Trendy. Do projektu sa podľa vlastných slov zapojil, lebo sa mu páčila myšlienka.

„Ja urobím málo, no niekomu to môže veľmi pomôcť,“ povedal nám Joe ešte pred začiatkom.

Čas vo výklade si plánoval vyplniť prácou a chcel sa správať čo najviac podobne tomu, ako keby bol doma. S tým rozdielom, že vo výklade ho budú sledovať ľudia. 

Prečítajte si tiež:

Nebolo to také jednoduché

Standupistu sme vyspovedali aj po hodine vo výklade. Hneď nám povedal, že sa počas pobytu nakoniec cítil úplne inak, ako očakával. 

„Cítil som sa veľmi kreatívne, ale keď som už kreatívny mal byť, tak som vôbec nebol. Niektorí ľudia sa na mňa pozerali iným spôsobom ako zvyčajne,“ hovorí Joe s tým, že si plánoval niečo napísať, no vôbec sa mu to nepodarilo. 

Skúsil teda vymyslieť aspoň nejaký vtip, ale ani s tým nebol úspešný, keďže sa vôbec nedokázal sústrediť. Do ruky preto zobral knižku, no prečítal len dve strany.

„Máme šťastie, že nežijeme v takých podmienkach, ako ľudia na ulici – je to fakt ťažké a myslím si, že by si to mali aj viacerí ľudia uvedomiť. Utvrdil som sa v tom, že má zmysel pomáhať tým ľuďom, hocijako, ako len môžeme,“ povedal na záver.

Prečítajte si tiež:

Ostatné osobnosti

Ak máte chuť sa pozrieť na niektorú z osobností vo výklade, sú tam do sobotňajších (11.11.) poobedných hodín. Výklad sa nachádza v obchodom centre Prior na bratislavskom Kamennom námestí oproti kaviarni OST Block.

Strieda sa v ňom rôzna „všehochuť“ osobností  - od novinárov, cez rapperov a spevákov, influencerov, až po hercov. Posledný adept rapper Tono S. bude vo výklade v sobotu do tretej. 

Pozrite si archívnu reportáž o bezdomovectve:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bratislava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.