Mnoho pacientov príde neskoro. Zákerná rakovina prostaty nemá v úvodnom štádiu nijaké príznaky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

November je mesiac, v ktorom môžete stretnúť najviac fúzatých mužov v roku. Nie je to módny trend, ale symbol osvety o mužskom zdraví. Práve tento mesiac je zameraný na prevenciu rakoviny prostaty a semenníkov.

Zvyšuje sa počet pacientov 

Na Slovensku sa počet pacientov s týmito ochoreniami zvyšuje. Dôvodom je aj odkladanie návštevy lekára. Problémom je aj to, že pacient na začiatku ochorenia nemá nijaké príznaky.

Väčšina pacientov tak prichádza na vyšetrenie neskoro. Urológ Ján Švihra tvrdí, že väčšina mužov má problém riešiť svoje ťažkosti.

Stretol sa dokonca s pacientom, ktorý mal problémy s prostatou, no napriek dlhodobým silným bolestiam odmietal liečbu, pretože sa bál. Napokon ho však Švihra presvedčil. „Konečne sa mu zmenil život, môže v noci spať a je spokojnejší,“ dodáva lekár.

Prečítajte si tiež:

November ako mesiac osvety

Pestované fúzy si na mužoch všímame aj tento rok. Začiatkom novembra totiž odštartovala kampaň „Movember“, ktorá upozorňuje na dôležitosť prevencie pred vznikom rakoviny prostaty a semenníkov.

Túto desivú diagnózu si vypočul aj náš moderátor Vratko Sirági. Bezproblémový život 20-ročného chalana sa mu doslova prevrátil naruby. Všetko sa začalo tým, že si počas sprchovania našiel hrčku.

„V danom momente som tomu neprikladal veľký význam. Vytriezvenie prišlo až v momente, keď mi urológ povedal, že na základe histológie ide o zhubný nádor,“ spomína moderátor.

Prečítajte si tiež:

Strach a hanba musia ísť bokom

Jeho boj s rakovinou však skončil šťastne, a to najmä preto, že včas vyhľadal lekára a podstúpil liečbu. Tvrdí, že žiadna hanba v tomto prípade nie je opodstatnená. „Koniec koncov ide o zdravie,“ dodáva.

Prevenciu netreba podceňovať. Čím je muž starší, tým je riziko rakoviny prostaty a semenníkov väčšie. „Hrozí každému z nás,“ uzatvára urológ

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.