Hit medzi energetickými nápojmi si už našiel aj deti na Slovensku. Môžu skončiť veľmi zle

Dieťa pije energetický nápoj - ilustračná snímka
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Petro Artem

Novinka medzi energetickými nápojmi, ktorú obľubujú najmä deti, môže byť mimoriadne nebezpečná. Pediatrička nad zložením nápoja Prime, ktorý na trh uviedli svetoznámi youtuberi, krúti hlavou. Adiktológ zase upozorňuje, že pri rutinnej konzumácii kofeínu hrozí dieťaťu správanie ako pri závislosti.

Keď začiatkom roka 2022 youtuberi a influenceri Logan Paul a KSI spustili predaj nápoja Prime, začalo sa šialenstvo. Oboch tvorcov na sociálnych sieťach sledujú desiatky miliónov ľudí, predovšetkým detí a mladých, a tak nečudo, že zásoby sa vypredávali závratnou rýchlosťou.

Tento rok sa nápoje dostali aj do Česka a na Slovensko. K dispozícii sú online a aj v niektorých kamenných predajniach. Zaujímavosťou je, že v porovnaní s konkurenciou je ich cena u nás niekoľkonásobne vyššia.

Energetický nápoj Prime Energy
Energetický nápoj Prime Energy. Zdroj: Shutterstock/Raz McNulty Photography

Problematické zloženie

To, že energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu sú hitom aj u malých detí, nie je žiadna novinka. Rovnako známe je aj to, že tieto nápoje nie sú pre svoje zloženie vhodné práve pre mladistvých.

Prime nie je výnimkou. Svojím zložením je možno ešte horší než ostatné energetické nápoje. Hoci na obale sa nachádza varovanie, že výrobok je určený pre osoby staršie ako 18 rokov, nebráni to deťom v tom, aby si ho vo veľkom kupovali.

Na problematické zloženie Primeu upozornil portál iDNES.cz, podľa ktorého desiatky základných škôl v Českej republike podpisujú na Facebooku výzvu, ktorá apeluje na rodičov, že tento nápoj pre deti nie je vhodný. V Česku je bežné, že Prime pijú už aj prváci na základnej škole.

Pri pohľade na zloženie sú zarážajúce dve veci. V približne 3,5-decilitrovej plechovke Prime Energy sa nachádza 200 miligramov kofeínu. Pre porovnanie - ide o podobné množstvo, aké nájdeme v štyroch šálkach espressa či šiestich plechovkách Coca-Coly.

Vo variante Prime Hydration, ktorý sa predáva v pollitrových fľašiach, sa zasa nachádza až 700 miligramov draslíka.

Prečítajte si tiež:

Dvojnásobok odporúčanej dávky kofeínu

U dospelých ľudí odporúčaná denná dávka kofeínu predstavuje nanajvýš 400 miligramov. Ak teda dospelý človek vypije počas dňa jeden či dva nápoje Prime Energy, nemalo by mu hroziť nič.

Pri tínedžeroch je však odporúčaná maximálne dávka nižšia, konkrétne 100 miligramov denne. Tú tak jedna plechovka Primeu dvojnásobne prekračuje.

Podľa pediatričky Kristíny Visolajskej takéto enormné množstvo kofeínu negatívne ovplyvňuje zdravie a zasahuje do fungovania mladého človeka. „Mladí chcú využiť psychostimulačné účinky kofeínu, avšak na druhej strane kofeín spôsobuje nespavosť a následne poruchy koncentrácie a nižší intelektuálny výkon,“ povedala pre TVNOVINY.sk.

Medzi krátkodobé negatívne účinky kofeínu patrí búšenie srdca, vysoký krvný tlak, nespavosť či úzkosť. S vyšetrovaním detí s týmito príznakmi sa podľa lekárky stretáva prakticky každý pediater. „Spustí sa kolotoč vyšetrení, ktoré sú úplne zbytočné, keby si dieťa nedalo energetický nápoj alebo sa k jeho konzumácii aspoň priznalo,“ vysvetlila.

Prečítajte si tiež:

Správanie ako pri závislosti

Okrem týchto krátkodobých účinkov kofeín prináša aj iné nebezpečenstvo. Upozorňuje naň adiktológ Rastislav Žemlička. „Dieťa si vie vybudovať rizikové, ako keby ‚závislácke‘ správanie, ktoré ho môže poškodzovať na zdraví,“ uviedol.

Znakom takéhoto správania môžu byť napríklad pocity úzkosti či podráždenosť, keď si dieťa už navykne na kofeín a nejaký čas ho nedostane. „Bolesti hlavy a nepokoj sú bežné abstinenčné príznaky,“ pridáva sa aj Visolajská.

„Ak si dieťa alebo dospievajúci na toto správanie navykne, časom sa môže stupňovať,“ varuje Žemlička. Aj preto je nebezpečné, ak si človek v čase dospievania spraví z užívania kofeínu, a teda aj energetických nápojov, rutinu.

Hoci sa kofeín nachádza vo viacerých produktoch, mladistvým najviac imponujú práve energetické nápoje, ktoré ich zaujmú svojimi často farebnými a pútavými obalmi. Navyše v tomto prípade je Prime obľúbený aj preto, lebo je výtvorom dvoch svetoznámych influencerov, ktorých dnes mnohé deti považujú za svoje vzory.

Prečítajte si tiež:

Nebezpečný draslík

Okrem kofeínu vie byť mimoriadne škodlivý aj draslík, ktorý sa vo vysokej miere nachádza vo variante Prime Hydration.

„Toto zloženie nápoja ma skutočne zarazilo. Sedemsto miligramov draslíka je extrémne množstvo a absolútne by mi nenapadlo, že by ho niekto príčetný jednorazovo vypil, nebodaj na lačný žalúdok,“ krútila hlavou pediatrička.

Draslík výrazne vplýva na nervy, svaly aj srdce. Hoci je prirodzenou súčasťou tela, organizmus si jeho koncentráciu prísne reguluje. Výkyvy jeho hladiny v krvi sú totiž nebezpečné. Pri predávkovaní draslíkom podľa Visolajskej pokojne môže dôjsť aj k zástave srdca či závažnej arytmii.

Ak dospievajúci človek za istých okolností, napríklad pri dehydratácii po prebdenej noci, naraz vypije na lačný žalúdok takýto nápoj, môže jeho hladina draslíka krátkodobo výrazne stúpnuť.

„Ak má šťastie a nedôjde ku zástave srdca, môže mať svalovú slabosť, poruchy srdcového rytmu, bolesti na hrudníku, môže mu byť na odpadnutie, pridajú sa bolesti brucha alebo zvracanie,“ upozorňuje lekárka.

Okrem toho trpia aj obličky. Telo sa totiž nadmerného draslíka automaticky snaží zbaviť.

V USA žiadali vyšetrovanie

Potenciálne nebezpečné zloženie energetického nápoja Prime sa v lete stalo témou v Spojených štátoch. Newyorský senátor Chuck Schumer vyzval americkú Správu potravín a liečiv (FDA), aby prešetrila zloženie nápoja Prime Energy s vysokým obsahom kofeínu.

Senátor povedal, že Prime Energy má v sebe „toľko kofeínu, že Red Bull sa môže hanbiť“. Dodal, že Prime sa líši od iných energetických nápojov s vysokým obsahom kofeínu v tom, že jeho reklamná kampaň sa podľa všetkého zameriava na osoby mladšie ako 18 rokov, píše web The New York Times.

Spoločnosť Prime vo vyhlásení tvrdí, že každá plechovka „jasne uvádza“, že nápoj nebol vyrobený pre osoby mladšie ako 18 rokov. Tvrdí tiež, že tento nápoj má hladiny kofeínu porovnateľné s inými najpredávanejšími energetickými nápojmi a že Prime je v súlade s usmerneniami FDA.

„Vítame diskusie s FDA o zmenách v tomto odvetví, ktoré sú potrebné na ochranu spotrebiteľov,“ dodal zástupca spoločnosti.

Prečítajte si tiež:

​Rodičov na kofeín upozorňujú

Slovenský distribútor sa pre TVNOVINY.sk vyjadril, že uňho si nápoje objednávajú v 99 % prípadov rodičia. V prípade osobného odberu sa pýtajú rodiča, či nápoj kupuje pre dieťa. „V prípade kladnej odpovede ho pre istotu znova informujeme o vysokom obsahu kofeínu, a teda o tom, že energetický napoj nie je vhodný pre deti,“ tvrdí distribútor.

Dodáva, že má informácie o tom, že deti fľaše z nápojov Prime Hydration skôr zbierajú ako vyhľadávajú na účely každodennej konzumácie. Tiež fľaše „recyklujú“, čiže si do nich po vypití lejú iné nápoje. 

Distribútor taktiež zdôraznil, že v Českej republike je nápoj omnoho dostupnejší, keďže ho tam predávajú aj niektoré väčšie potravinové reťazce. 

Polícia zaistila automaty s produktami obsahujúcimi látku HHC. Vedie trestné stíhania za šírenie drog. Viac v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.