Slováci zdolali na bicykloch najvyššie turistické sedlo sveta. Bol medzi nimi aj náš kolega

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ako prví Slováci v histórii zdolali z východnej strany najvyššie turistické sedlo sveta na bicykloch. Jedným z členov expedície bol aj náš športový redaktor Adam Lehocký.

Okruh okolo Annapurny vo výške takmer 5 a pol tisíc metrov nad morom cyklistov poriadne preveril – fyzicky aj psychicky. No pripravil im aj množstvo veľkolepých himalájskych výhľadov a nezabudnuteľných zážitkov.

Prečítajte si tiež:

Z dedín do vysokohorskej pustatiny

Za necelé dva týždne v sedle bicykla prešli cez 200 kilometrov a 7 000 metrov prevýšenia, a to všetko s kulisou divokých údolí najvyššieho pohoria sveta a najmä v partii skvelých kamarátov.

Okruh okolo Annapurny je považovaný za jeden z najkrajších trekov na svete a ročne ho absolvuje okolo 10-tisíc turistov, samozrejme, pešo. Len malý zlomok z nich to skúša na horskom bicykli a nie všetci to zvládnu. „My sme sa s kamarátmi rozhodli, že zo dáme,“ hovorí redaktor Lehocký.

Za týždeň sa vyšplhali zo subtropického pralesa z hinduistických dedín na úpätí Himalájí až do vysokohorskej arktickej pustatiny v najvyššie položenom turistickom sedle sveta Thorong La vo výške 5416 m. n. m.

Prečítajte si tiež:

Nezvládli to všetci

Prvé tri dni kontinuálne stúpali a vo výške 3500 m. n. m. si museli spraviť aklimatizačný deň. Na druhý deň si opäť sadli na bicykle a začalo sa pritvrdzovať.

Skončili v sedle, vo výške 4 500 m. n. m., ale nie všetci. Siedmi ostali oddychovať a len štyria pokračovali ďalej. Chceli si vyniesť bicykle čo najvyššie a vrátiť sa bez nich za kamarátmi na noc.

Prečítajte si tiež:

Žiadna romantika

„Je to drina, nie je v tom žiadna romantika,“ popísal Juraj Hýroš, člen expedície a horský sprievodca. Zjazdy boli technicky mimoriadne náročné. Akákoľvek chyba by mohla mať fatálne následky.

Vo výške 5 000 metrov nad morom nechali bicykle, začalo sa stmievať a podmienky boli čoraz drsnejšie. Vyrazili skoro ráno, čakal ich najvyšší bod trasy. Pred obedom dosiahli najvyššie turistické sedlo sveta.

Podľa dostupných informácií sú to prví Slováci, ktorí to zvládli zdolať z východnej strany na bicykloch.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.