Domáce

Slovenské banky podozrivé z dohadovania sa na výške poplatkov!

peniaze, euro
Zdroj: TV Markíza

Bankári sa bránia: nie je to pravda, informácie o sebe sme len zbierali.

Razia u bankárov! Protimonopolný úrad rozbehol veľké vyšetrovanie údajného kartelu. Podozrieva banky, že sa medzi sebou dohadovali, aké vysoké poplatky nám za svoje služby vyrúbia. Bankári sa bránia: nie je to pravda, informácie o sebe sme len zbierali.


Vyšetrovatelia protimonopolného úradu napochodovali bez ohlásenia. Mali podozrenie, že banky namiesto toho, aby medzi sebou súperili o klientov zlacňovaním služieb, sa radšej medzi sebou potichu dohadujú na cenníkoch. Prvá podozrivá je banková asociácia.

„Ten jeden subjekt vytvoril priestor na to, že kto chcel, mal možnosť získať informácie o tom, čo bude spoločný postup celého trhu," tvrdí Peter Demčák z protimonopolného úradu.

Podozrenie vzbudili až nápadne podobné poplatky medzi bankami. Konkrétne za vklad hotovosti na účet a za SMS upozornenie na zmenu stavu na účtoch. Vyšetrovatelia si pri raziách navyše všimli až veľmi podobné zloženie balíkov základných služieb.

Bankovú asociáciu podozrievajú, že slúžila ako základňa, kde sa mali bankári dohadovať na prístupe ku klientom.

„Slovenská banková asociácia odmieta podozrenia z porušenia zákona o ochrane hospodárskej súťaže," vyhlásila hovorkyňa asociácie Zuzana Tučeková.

Asociácia tvrdí, že len zbierala informácie od svojich členov, ktoré si od nich vyžiadal štát. Preto sa vraj ocitli všetky papiere, ktoré musia inak konkurenti pred sebou chrániť, v jednom okamihu na stole.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Slovenská banková asociácia združuje všetky banky a sporiteľne na Slovensku, s výnimkou jednej malej. Vyšetrovatelia však tvrdia, že pri tejto inštitúcii sa vyšetrovanie zďaleka nekončí.

Vyšetrovatelia Protimonopolného úradu okrem asociácie preverujú aj minimálne tri banky priamo.

Tempo celému bankovému trhu dnes vraj určujú bankári, ktorí by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky.

Mená konkrétnych podozrivých bánk protimonopolný úrad zverejniť odmieta. Tvrdí, že kým im nedokáže opak, zostávajú nevinné. No ak vinu dokáže, každej z nich hrozia pokuty v desiatkach miliónov eur.

BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.