Návykový liek, ktorý má doma každý. V najhoršom prípade zostane z nosa len nechutná diera

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Svet je plný nástrah, ktoré nevedomému človeku môžu spôsobiť aj vážne problémy. Jednou z nich sú aj na oko neškodní pomocníci, po ktorých siahneme pri každej nádche – voľnopredajné spreje do nosa. Sú totiž poriadne návykové. Tisíce Slovákov bez nich nemôžu spraviť ani krok.

Siahneme po nich vždy, keď máme chrípku, no aj pri obyčajnom prechladnutí. Spoľahlivo však fungujú pri všetkých chorobách, ktoré sú spojené s nádchou.

Spreje do nosa zo skupiny sympatomimetík poskytujú človeku rýchlu, prakticky okamžitú úľavu, keď sa nemôže nadýchnuť. 

Prečítajte si tiež:

Ako to funguje

Tie najpredávanejšie a najobľúbenejšie s najrýchlejším a najúčinnejším efektom fungujú na jednoduchom princípe.

„Nosné spreje obsahujú roztoky, ktoré spôsobujú zúženie krvných ciev v nose, s tým zníženie až odstránenie opuchu sliznice, ktorá spôsobuje upchatie nosa,“ vysvetlil Oto Sova, lekár a vedec. 

Ako dodal, úľava, ktorá nastane, naučí pacienta, aby pri najbližšom upchatí nosa volil zase túto alternatívu. Tým sa však dostáva do bludného kruhu, ktorý zase vedie k závislosti. 

Prečítajte si tiež:

Fyzická závislosť

Tieto spreje sú voľnopredajné, čo znamená, že pre ich kúpu nepotrebujete lekársky recept. Je to logické, keďže ide o pomerne základný liek, ktorý ľudia potrebujú pri mnohých diagnózach či zdravotných problémoch.

Zároveň to však dáva možnosť sa k lieku neobmedzene dostať, čo nemusí byť práve najlepšie v prípade, ak si na ne niekto už vypestoval závislosť. Poďme však pekne po poriadku.

Závislosť, respektíve návyk, je v tomto prípade fyzický. Fyzická závislosť znamená, že sa týka nášho tela, nie mysle. Teda nejde o to, že máme na niečo chuť a toto baženie nás ženie za opätovným užitím.

Fyzická závislosť znamená, že si telo na určitú látku zvyklo natoľko, že bez jej prísunu nedokáže už normálne fungovať. V tomto prípade sa prejavuje tak, že bez užitia konkrétnych sprejov je nos upchatý neustále.

„Tento stav je veľmi vážny, pretože v dôsledku zníženia krvného prietoku cievami nosnej sliznice táto môže aj odumrieť, podľahnúť plesniam ba spôsobiť aj prepadnutie nosnej prepážky,“ dodáva Sova. 

Tento problém má dokonca aj názov – sanorinizmus, teda chronická lieková nádcha.

Prečítajte si tiež:

Obľúbené, no návykové

Najčastejšia návyková látka, ktorá sa používa na tieto účely je xylometazolín, ktorý nájdete pod obchodnými názvami Olynth, Otrivin či Orinox, no aj mnoho ďalších.

Na Slovensku je tiež pomerne dosť obľúbený liek aj Muconasal plus. Ľudia si často myslia, že nie je návykový, keďže miesto xylometazolínu obsahuje účinnú látku tramazolín. Je to chyba, návykový potenciál má tiež.

„Vždy, pri výdaji akéhokoľvek lieku, či už na recept, alebo voľnopredajného, je farmaceut povinný oboznámiť pacienta s účinkom daného lieku, jeho správnym a bezpečným užívaním. Informovať ho o možných nežiaducich účinkoch, prípadných kontraindikáciách,“ vysvetlila Miriam Jauschová, farmaceutka, majiteľka lekárne a delegátka Slovenskej lekárnickej komory. 

Podľa jej slov, v prípade predaja nosových sprejov nie sú obmedzenia. To znamená, že ktokoľvek si môže zakúpiť pokojne aj viac kusov naraz. 

Prečítajte si tiež:

Prečo to tak je

Závislosť na sprejoch do nosa si rozhodne nepredstavujte tak, že si ju budujete automaticky s každou nádchou a teda s každým užitím jedného z týchto sprejov. Takto presne to úplne nefunguje.

„Sú pacienti, ktorí si nesprávnym a najmä dlhodobým používaním nosových sprejov s účinnými látkami zo skupiny sympatomimetík, vybudujú fyzickú závislosť. Je to dôsledok nedodržiavania odporúčaní zo strany pacienta,“ konštatuje farmaceutka. 

Znamená to, že závislosti spravidla predchádza nesprávne užívanie týchto liečiv. Predovšetkým ide o nedodržiavanie stanovených lehôt, do ktorých je potrebné sprej úplne vysadiť. 

Sprej teda užívajú dlhšie, ako by sa malo a často si to ani vôbec neuvedomujú. Čo si však všimnú je, že ho zrazu majú potrebu užiť akosi častejšie. Je tak preto, že na účinné látky vzniká tolerancia. 

„Pri dlhodobej aplikácii spôsobia spreje s obsahom priamych sympatomimetík oslabenie vnímavosti voči účinnej látke. Pacienti teda automaticky zvýšia dávku, aby sprej zaúčinkoval, no dostávajú sa do bludného kruhu, lebo zvýšenie dávky má úspech len krátkodobý,“ vysvetľuje Jauschová.

Ako dodáva, prejavuje sa to pocitom plného nosa a opuchom. Pacient teda začne sprej používať častejšie, aby si uľavil od tohto príznaku. 

Spravidla to býva najhoršie večer, keď si človek ľahne. No a neschopnosť zaspať pre upchatý nos je zase veľmi nepríjemný stav, ktorý vedie k použitiu spreju do nosa.

„Jedno balenie nosového spreja vydrží pacientovi približne 7-10 dní a 7 dní je práve bezpečná dížka trvania terapie,“ dodala Jauschová. 

Prečítajte si tiež:

Takmer mi zničili prepážku 

Vypestovať si návyk na spreje do nosa sa podarilo aj Martine. Meno mladej Bratislavčanky sme pre potreby tohto článku zmenili. 

S nadužívaním začala rovnako, ako každý - pri chorobe. Aj jej bol príjemný pocit roztiahnutého a voľného nosu, preto sprej do nosa napriek vyzdraveniu neprestala používať. 

„Po čase som si všimla, že večer som na sprej do nosa bola vyslovene odkázaná. Ak som si ho nedala, mala som nos upchatý takým spôsobom, akoby mi do neho niekto nalial betón. Jednoducho žiadny prietok vzduchu, von a ani dnu,“ hovorí nám na úvod.

O tom, že tieto spreje majú návykový potenciál síce vedela, ale nepripustila si, že by sa to mohlo stať aj jej. Potrebu ho použiť pravidelne každý jeden večer si vysvetľovala alergiami a neúplným vyliečením sa z choroby.

Netrvalo však dlho a sprej potrebovala už aj počas dňa, inak sa teda nedokázala nosom vôbec nadýchnuť. Vyhľadať lekársku pomoc sa však rozhodla až vtedy, keď už sprej používala päť a viackrát do dňa v množstve minimálne dvoch strekov do každej nosnej dierky. 

„Ušno-nosno-krčný nado mnou len zalomil rukami. Podotkol, že som ďalšia v dlhočiznom zozname ľudí, ktorí bez spreju nejdú ani na krok,“ spomína si na ťažké chvíle. 

Lekár jej poctivo vyšetril nos a vďakabohu skonštatoval, že k poškodeniu, našťastie, zatiaľ neprišlo. Sprej pravdepodobne neužívala dostatočne dlho na to, aby stihol napáchať aj ďalšie škody.

Ušno-nosno-krčný lekár jej však zdôraznil, že mala obrovské šťastie. Poškodenia nosu ako následky nadužívania sprejov do nosa sú často priam devastačného charakteru.

Mohlo by totižto prísť až ku trvalej strate nosa, následkom prepadnutia nosovej prepážky. Tento stav je nezvratný, mimoriadne bolestivý a poriadne neestetický. Na mieste nosu zostáva neforemné čudo, v lepšom prípade. V tom horšom len diera. 

„Nariadil mi okamžité a úplné vysadenie všetkých sprejov do nosa, ktoré som kedy používala. Miesto nich mi dal nejaký iný, na báze kortikoidov. Povedal, že prvé dni a najmä noci budú náročné, ale že do týždňa by sa to malo stabilizovať,“ vysvetľuje Martina.

Prečítajte si tiež:

V lekárni sú ako doma 

Zaujímalo nás, či je trend nadužívania sprejov do nosa natoľko viditeľný, že v lekárňach registrujú jeho pravidelných užívateľov. 

Miriam Jauschová, ako majiteľka lekárne nám túto teóriu hneď potvrdzuje. Hovorí, že pacienti bežne požadujú aj viaceré balenia, no to zároveň môže súvisieť aj so všeobecnou liekovou zásobou. 

„Pacientovi vysvetlím, že dlhodobé používanie sprejov s obsahom priamych sympatomimetík po čase neprináša žiaduci efekt odpuchnutia nosnej sliznice, navyše ale prináša ďalšie a horšie symptómy, ako je chrapot, sťažené dýchanie, zhoršený čuch, krvácanie z nosa, bolesť hlavy, nosová reč,“ dodáva so zdôraznením, že môže prísť až k najvážnejšiemu symptómu, teda k poškodeniu vyššie spomenutej prepážky.

Pacientom preto ponúka alternatívu v podobe sprejov na báze soľného roztoku. Tie vraj taktiež dokážu uvoľniť nos, no nespôsobujú závislosť. 

Na záver má aj odporúčanie pre pacientov-alergikov, ktorí majú nádchu celosezónne. Práve oni patria do rizikovej skupiny, pretože často riešia upchatý nos práve týmito sprejmi. Nejde o najmúdrejšie riešenie, keďže si takto alergiu neliečia, ale len potlačujú príznaky.

„Vo všeobecnosti farmaceut v tomto prípade siaha po sprejoch s protialergickým účinkom a ak symptómy pacienta pretrvávajú dlhšie, je vhodná návšteva alergológa,“ uzatvára Jauschová.

Prečítajte si tiež:

Liečba je dlhá a náročná

Lekára a vedca Ota Sovu sme sa opýtali, ako sa takáto závislosť vlastne rieši. Znepokojujúco hovorí, že liečba, kým si trpiaci pacient od spreju odvykne, trvá väčšinou pomerne dlho.

„Podstatne kratšie trvá, ak mu sprej spôsobuje výrazné ťažkosti v dýchaní, vtedy je ochotný skôr sa ho vzdať,“ dodáva s tým, že v týchto prípadoch našli uplatnenie aj tzv. saponíny.

Je tomu tak preto, že výrazne znižujú povrchové napätie, činia nosnú sliznicu klzkejšou a tým odstraňujú výlučky zapálenej nosnej sliznice a napomáhajú jej normalizácii. On sám sa im ako vedec venuje a skúma ich.

Za klasickú liečbu takejto závislosti považuje Sova najmä používanie slaného roztoku, ktorým sa nosné sliznice preplachujú rôznymi spôsobmi. 

„Tento roztok odstraňuje výlučky sliznice a zmierňuje jej opuch. Tu sa uplatňujú aj roztoky znižujúce povrchové napätie, ktoré spôsobujú že nosná sliznica je klzkejšia a jej výlučky sa neudržia dlhšie na jednom mieste, aby spôsobili upchatie prieduchu,“ uzatvára odborník.

Pozrite si archívnu reportáž o legálnej droge z automatov v nákupných centrách, ktorá akosi zachutila mladým Slovákom. Experimentovanie však často končí na urgentnom príjme. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.