Ministerstvo kultúry malo zastaviť výstavu zobrazujúcu LGBTI+ ľudí. Autorka poslala politikom tvrdý odkaz

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pripravovali výstavu, ktorú ani nechceli mať. Národné múzeum čelí pobúreniu verejnosti pre údajné cenzurovanie umenia. Rokovania s umelkyňou malo totiž zrušiť preto, že zobrazujú LGBTI+ komunitu.

Snímky párov rovnakého pohlavia spôsobili nečakaný rozruch. Fotografku Dorotu Holubovú ešte v lete oslovila kurátorka Slovenského národného múzea. Do projektu pripravovaného na budúci rok chcela zahrnúť niekoľko fotografií zo série Neskrývaná láska. Záujem prejavila o ľudí z LGBTI komunity. Po 27 e-mailoch a dvoch stretnutiach prišla nečakane stopka.

„Kurátorka mi oznámila, že prišlo nariadenie z ministerstva kultúry, že ministerka dáva hrubú červenú čiaru za všetkými LGBTI výstavami. Nazvala to LGBTI propagandou a nebudú môcť robiť výstavu najbližšie štyri roky,“ tvrdí fotografka.

Takáto cenzúra je však podľa umelcov neprijateľná a politika nemá v tomto odvetví čo hľadať. Viacerí herci už preto poslali ministerke odkaz prostredníctvom sociálnych sietí.

Prečítajte si tiež:

Výstavu vraj neplánovali

Exhibícia fotografií sa podľa autorky mala konať na Bratislavskom hrade. Slovenské národné múzeum však tvrdí, že podobnú výstavu nikdy neplánovalo. „Pre Slovenské národné múzeum je celá situácia absurdná, pretože musí vysvetľovať niečo, čo sa nestalo. Zrušenie výstavy, ktorá nemala byť. Zrušenie podpisu zmluvy, ktorá neexistuje. Zrušenie akvizície predmetov, ktoré ani nie sú predložené Komisii na tvorbu zbierok,“ stojí v stanovisku múzea.

„Ak robíme výstavu na určitú tému, oslovíme autorov, ktorí nám vyhovujú a začne prebiehať komunikácia. Príde mi zvláštne, že zrazu, keď už celá komunikácia prebiehala, ju zrazu niekto zrušil... neoficiálne,“ hovorí Zuzana Pustaiová, šéfredaktorka Fotonovín.

Slovenské národné múzeum tvrdí, že komunikácia, akú viedla kurátorka s fotografkou, patrí medzi štandardné postupy, ktoré sa vedú na začiatku akéhokoľvek projektu. „Určite však nešlo o oficiálnu komunikáciu, ktorá mala automaticky vyústiť do podpisu zmluvy či iného dokumentu týkajúceho sa realizácie výstavy,“ dodalo múzeum.

Prečítajte si tiež:

Taraba zagratuloval Šimkovičovej

Rezort kultúry sa k veci nevyjadril. Ministerka odišla zo zasadnutia vlády zadným vchodom a na otázky nám neodpovedalo ani jej tlačové oddelenie.

Pýtali sme sa preto ďalších členov vlády. „Sú to otázky, ktoré sú hodnotové, a táto vláda má nejaké nastavenie hodnotových otázok, takže či to je alebo nie je správne, ja o tom nemám informácie,“ povedal minister spravodlivosti Boris Susko.

„Ja som sa pani Šimkovičovej na to pýtal, lebo som jej zablahoželal, že takto išla a ona povedala, že oni si to sami sebe takto zrušili. Tak chcem jej zagratulovať, že má takú autoritu v tom rezorte, že ani nemusela zasiahnuť,“ uviedol šéf envirorezortu Tomáš Taraba.

„Nikto sa tam nepostaví a nepovie, pretože sú pos*aní,“ vyhlásila Dorota Holubová. Umelkyňa teraz čelí vlne nenávistných správ. Jej snímky sa pritom stále nachádzajú na Bratislavskom hrade. Kurátorka, ktorá ju kontaktovala, si však vzala dovolenku.

„Že je zákaz výstavy takýchto tém? To sa predsa nemôže diať. Veď oni zakazujú tých ľudí,“ hnevá sa fotografka.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme LGBTI+

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.