Jeden z obvinených v obrovskej korupčnej kauze v minulosti sponzoroval Bugárovu stranu

Tomáš Weis.
Zdroj: TV Markíza

Súčasnej vládnej strane daroval v minulosti až päťcifernú sumu.

Podozrenie z prepojenia na vysokú politiku. Jeden z obvinených v obrovskej korupčnej kauze v minulosti sponzoroval Bugárovu stranu. Mostu Híd daroval tisíce eur. Tomáš Weis čelí obviňeniu z brania úplatkov a prania špinavých peňazí v súvislosti s úplatkárskou aférou na bratislavskom okresnom úrade.

Minulý týždeň prišli kukláči pre aktérov veľkej korupčnej kauzy. Medzi obvinenými je aj Tomáš Weis - podľa polície oslovoval stavebné firmy s tým, že by im vedel pomôcť s vydávaním povolení na odbore životného prostredia, samozrejme nebolo to zadarmo.

Pričom ďalšia obvinená, šéfka tohto oddelenia, podľa našich informácií mala vybavovanie žiadostí účelovo zdržiavať, čím pripravovala pôdu pre údajných vyberačov úplatkov.

Všetci sú obvinení z brania úplatkov za vyše 330-tisíc eur a ďalší traja, vrátane Weisa aj z legalizácie príjmov z trestnej činnosti.

Šéfka Nadácie zastavme korupciu nás v tejto súvislosti upozornila, že ten istý Tomáš Weis figuruje medzi sponzormi strany Most Híd.

Podľa zoznamu darcov strany Most Híd, ktorý je zverejnený na internete, daroval obvinený Tomáš Weis bugárovcom v roku 2009 sumu 30-tisíc eur.

Peniaze daroval pár mesiacov po vzniku strany, teda v čase keď jej finančne pomáhali najmä jej terajší vysokí predstavitelia. Jeden z nich Lázslo Szolymos je ministrom životného prostredia, a práve tento rezort má v kompetencii aj odbor na okresom úrade, ktorý lieta v tejto korupčnej afére.

Obvinená úradníčka navyše prišla na toto oddelenie v čase jeho ministrovania. „Minister životného prostredia by mal jasne vysvetliť personálne nominácie na týchto úradoch, lebo táto nová informácia posilňuje podozrenie, že celá korupčná mašinéria mohla mať krytie aj vyššie," myslí riaditeľka Nadácie Zastavme korupciuZuzana Petková.

László Szolymos priznal, že o dare pre stranu od obvineného Tomáša Weisa vie, no dodáva, že s ním neudržiava žiadne kontakty ani ako minister ani ako súkromná osoba. Michal Lukáč o tlačového odboru nám povedal, že šéf rezortu nemá žiadne vedomosti o jeho činnosti. „Tento pán nemá na ministerstvo životného prostredia žiadny kontakt," dodal.

Akékoľvek kontakty na obvineného odmieta aj samotná strana. „Strana nemá žiaden vzťah k spomínanej osobe. Nie je našim členom, ani nikdy v minulosti nebola. Spomínaný dar je z roku 2009 a strana s touto osobou odvtedy nebola v žiadnom kontakte," vysvetlila hovorkyňa Most-Híd Klára Debrár.

Otázkou zostáva, prečo Weis strane pred rokmi daroval pomerne vysokú sumu peňazí. Weis spolu s ďalšími dvoma obvinenými sedí od štvrtka vo väzbe. Voči tomu ale podali sťažnosť, o ktorej bude už zajtra rozhodovať Najvyšší súd. Pokúsime sa tak v utorok (14. 8.) získať jeho reakciu k finančnému daru a aj k jeho vzťahu k Mostu Híd.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.