Za konšpirácie už raz musel v štátnej správe skončiť. Na vysoký post na ministerstve kultúry nominovali Lukáša Machalu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prekvapivá nominácia na ministerstve kultúry. Na vysoký post vedúceho úradu vláda vymenovala Lukáša Machalu, ktorý otvorene hlása konšpiračné teórie. Hovorí o iluminátoch, zmanipulovaných voľbách aj chemtrails. Za svoje vyjadrenia už musel v minulosti v štátnej správe skončiť.

Viac ako len bežné konšpirácie. Právnik Lukáš Machala na internete šíri hoaxy, ktoré presahujú mieru, na akú sme na slovenskej dezinformačnej scéne zvyknutí. Jeho znalosti sa však rozhodli využiť na ministerstve kultúry. Šéfovať má Šimkovičovej úradníkom.

Práve okolo tohto ministerstva sa točí niekoľko kontroverzných rozhodnutí. Lukáš Machala pritom skúsenosti z úradu má. V podobnej funkcii pôsobil už pred rokmi na ministerstve školstva. Po šírení konšpirácií ho však SNS stiahla.

Na sociálnych sieťach okrem konšpirácií šíri aj nenávistné a antisemitské názory. Ministerka Šimkovičová si ho napriek tomu pravidelne pozývala do svojej relácie v alternatívnej internetovej televízii.

Na naše otázky ohľadom nominácie neodpovedal samotný Machala, ministerka Šimkovičová, predseda SNS Andrej Danko a ani tlačový odbor ministerstva kultúry.

Prečítajte si tiež:

Reakcie politikov

Na nomináciu Machalu tvrdo reagovali viacerí opoziční predstavitelia. „Stačí si prečítať jeho statusy a vidíte jeho mentálny svet. Myslím si, že mysľou zostal v prenatálnom vývoji,“ vyhlásil Igor Matovič.

Alojz Hlina povedal, že z ministerstva kultúry sa stal „dom hrôzy“. „V tej budove na Námestí SNP to začína byť riadne panoptikum,“ uviedol.

Ján Richter z vládneho Smeru zase tvrdí, že je diskutabilné, či Machala naozaj šíril konšpirácie: „Kto zhodnotil, že šíril konšpirácie? Tí, čo dnes možno šíria konšpirácie iným smerom.“

Machala od pondelka posilnil tím na ministerstve. Spolupracovať bude napríklad so Štefanom Kuffom, ktorý je prvým štátnym tajomníkom. Ten najnovšie chce prostredníctvom ministerstva iniciovať vyhlásenie Krista za kráľa Slovenska.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.