Nenávistný i polarizujúci obsah. Tých, ktorí strážia sociálne siete, je na Slovensku málo

Nenávistný i polarizujúci obsah. Tých, ktorí strážia sociálne siete, je na Slovensku málo
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/mundissima

Nízky počet moderátorov na najobľúbenejších sociálnych sieťach na Slovensku - Facebook a Instagram - dáva priestor šíreniu nenávistných, manipulatívnych i útočných príspevkov. Rozsah ich kompetencií a úloh v pomere k umelej inteligencii je však otázny. Podľa odborníkov je tlak vyvíjaný na vedenie platforiem ohľadom zverejňovania údajov namieste.

Nové európska smernica prinútila veľké digitálne platformy uverejniť niektoré údaje o svojom fungovaní. Jedným z údajov bol aj počet moderátorov, ktorí sa o obsah v jednotlivých krajinách starajú.

Údaje ukázali, že o sociálne siete spoločnosti Meta, teda Facebook a Instagram, sa v rámci Slovenska starajú z hľadiska uverejňovaného obsahu 11 moderátori.

V porovnaní napríklad s pobaltskými krajinami sme na tom výrazne lepšie, naopak, krajiny ako Nemecko či Francúzsko toto číslo výrazne prevyšujú.

Prečítajte si tiež:

Málo z hľadiska obsahu

Podľa Daniela Mila, odborníka na hybridné hrozby, je počet moderátorov pre obsah na sociálnych sieťach Meta v porovnaní s inými krajinami EÚ relevantný.

„Nemyslím si, že ten počet je v nejakom zásadnom nepomere vzhľadom k ostatným krajinám v prepočte na množstvo obyvateľov,“ uviedol Milo.  

Napriek tomu podľa jeho názoru nejde o postačujúci počet vzhľadom na množstvo pridávaného obsahu, ktorý by si vyžadoval lepšiu a detailnejšiu moderáciu.

„Na tejto sociálnej sieti (Facebook) vidíme množstvo obsahu, ktorý porušuje pravidlá danej platformy alebo v niektorých prípadoch aj zákony Slovenskej republiky,“ konštatuje Milo.

V súvislosti s tým spomenul, že sociálna sieť Tik-Tok má pre Slovensko až 44 moderátorov obsahu. „Je paradoxné, že sieť, ktorá má menej používateľov, má viac moderátorov obsahu.“

Jakub Goda, odborník na sociálne siete, tiež uvádza, že otázna je aj reálna potreba moderátorov, ktorá je v jednotlivých krajinách vzhľadom na zdieľané príspevky rôzna.

„Je úplne ľahké si predstaviť, že na polarizovanom prehrotenom Slovensku je potreba moderácie oveľa vyššia ako v Dánsku. Nevieme teda s istotou povedať, či moderácia na Facebooku funguje v praxi lepšie v Dánsku oproti Slovensku,“ uviedol na sociálnej sieti.

Sociálne siete a počet ich používateľov na Slovensku v roku 2022. Zdroj: sk-nic.sk

Práca moderátorov

Digitálne platformy využívajú na kontrolu pridávaného obsahu aj umelú inteligenciu. Aj napriek jej použitiu má ľudský zásah podľa Daniela Mila stále svoje opodstatnenie.

Pri niektorých príspevkoch, ktoré sú napríklad nenávistným obsahom, nie vždy umelá inteligencia vie rozlíšiť obsah. Rovnako tak satirické príspevky.

Podľa jeho slov sa dá predpokladať, že podnety od užívateľov prechádzajú cez umelú inteligenciu, ktorá pravdepodobne vyhodnocuje napríklad výskyt kľúčových slov alebo tiež iného druhu obsahu, ktorý porušuje pravidlá danej platformy.

„Následne nejaká časť nahlásených podnetov ide na riešenie moderátormi,“ predpokladá Daniel Milo.

Presné úlohy moderátorov, ich konkrétna náplň práce, však zostávajú záhadou. „O presnom mechanizme náplne práce môžeme iba špekulovať, keďže Meta tieto informácie nezverejňuje,“ konštatuje Milo.

Prečítajte si tiež:

Odkrývanie dát

Milo aj Goda zhodne uvádzajú, že zavedenie prísnejšej európskej legislatívy hodnotia pozitívne.

„Tlak na väčšiu transparentnosť sociálnych sietí je opodstatnený a je namieste,“ konštatoval Milo.

Stále však vidí priestor na zlepšenie. „Bez poznania toho, ako platformy fungujú, akým spôsobom sú nastavené ich procesy pri vyhodnocovaní obsahu, akú úlohu tam zohráva umelá inteligencia alebo strojové učenie a akú ľudia, je veľmi ťažké objektívne vyhodnotiť opatrenia, ktoré platformy prijímajú.“

Goda dodáva, že zavedenie opatrení je veľmi dobré, na druhej strane v kontexte Slovenska je treba „brzdiť očakávania“.

„Regulácie môžu postupne viesť k tomu, aby sa sociálne siete o stupienok zlepšili. Ale problémy v našej spoločnosti sú už tak hlboké, že takmer určite nepovedú k tomu, že zrazu budeme spokojní s tým, ako to tu vyzerá,“ dodal Goda.  

Platená verzia Facebooku bez reklám. Je odpoveďou na regulácie EÚ v oblasti cielenej reklamy: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.