V čom spočíva agresia psov? Plemenom to nie je, vraví cvičiteľ po krvavom útoku na juhu Slovenska

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Psie plemeno American Bully XL, ktoré bezdôvodne zaútočilo na bežkyňu neďaleko Dolného Baru, pribudlo len prednedávnom na zoznam zakázaných psov v Anglicku. Podľa psovoda je však agresia výsledkom výchovy a nie rasy.

Už utratená svorka psov, ktorá počas behu napadla Zsanett, neútočila po prvý raz. Ich 50-ročný majiteľ ich voľne púšťal na hrádzi, kde sa prechádzajú bežne rodičia s deťmi.

„Nemali ani náhubok, ani vôdzku, a keď som začala kričať, lebo ma to bolelo, tak vtedy si všimol, že sa niečo deje. Neviem, čo by sa udialo, keby tam boli deti,“ spomína na útok Zsanett.

„Ten pes je v takom amoku, že jemu je jedno, kde hryzie. On hryzie tam, kde vidí, tam, kam dočiahne. Dá sa jedine brániť rukami, alebo keď je nejaký predmet, tak ním,“ vraví Miloš Štrba, hlavný psovod Mestskej polície Nové Zámky a cvičiteľ.

Prečítajte si tiež:

Pes ako zbraň

Výcviku psov sa venuje 15 rokov. Podľa neho je, podobne ako u vlkov, určitá hierarchia. V prípade svorky sa teda môže stať, že zvyšné psy sa pridajú k útoku nadradeného agresívneho jedinca.

„Majiteľ zaňho zodpovedá a majiteľ by mal byť ten, ktorý si toho psíka pozná, a vie, čo si kde môže dovoliť - či toho psíka mať na voľno, či ho musí mať na vôdzke, či musí mať dokonca náhubok,“ konštatuje a dodáva, že pes môže byť aj zbraň.

Trojica psov neútočila prvýkrát. Švagor poškodenej tvrdí, že sa im ozvali desiatky ľudí. Podľa výcvikára bolo chybou, že sa situácia neriešila už po prvom napadnutí, respektíve, že sa prvému napadnutiu nezabránilo. 

Prečítajte si tiež:

Je to o výchove

Podobné, dokonca aj smrteľné incidenty, pri ktorom zomrelo napríklad 10-ročné dieťa, zaznamenali vo Veľkej Británii. V Anglicku a Walese tak po novom zaradili plemeno American Bully XL na zoznam zakázaných psov.

„Môžete mať aj malé plemeno, napríklad maltezáka, a môžu byť agresívne. Tak isto môže byť aj veľké plemeno a neprejavuje agresiu. Agresia je skôr o výchove a nie o tom plemene,“ podotkol psovod.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.