Jeden z najdrahších liekov sveta sa bude na Slovensku preplácať. Lieči sa ním spinálna muskulárna atrofia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Liek Zolgensma na liečbu spinálnej muskulárnej atrofie (SMA) sa bude od nového roka preplácať z verejného zdravotného poistenia. Šéfka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Dolinková (Hlas-SD) námietky zdravotných poisťovní odmietla.

„Ja ako ministerka som rozhodla v odvolacom konaní a potvrdila som prvostupňové rozhodnutie. Bolo to rozhodnutie vyslovene na základe odporúčania kategorizačnej komisie," skonštatovala.

Proti rozhodnutiu nemožno podať námietky. Rozhodnutie je preskúmateľné súdom.

Prečítajte si tiež:

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera bude rozhodnutie Dolinkovej plne rešpektovať. "Prípadné ďalšie kroky zvážime po tom, ako si preštudujeme vydané rozhodnutie," uviedla v stanovisku.

Upozornila na to, že financie na úhradu zdravotnej starostlivosti na budúci rok a ďalšie roky zostávajú neznámou.

Aj súkromná Union zdravotná poisťovňa skonštatovala, že rozhodnutie rešpektuje. Avizuje, že bližšie stanovisko poskytne po jeho preštudovaní.

Liek Zolgensma je určený na liečbu pacientov so spinálnou muskulárnou atrofiou. Ide o vrodené, geneticky podmienené ochorenie, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňuje vývoj dieťaťa a jeho ďalší život.

Detskí pacienti s týmto ochorením sú obyčajne už v priebehu prvých šiestich mesiacov života odkázaní na dýchanie pomocou umelej pľúcnej ventilácie a prijímanie stravy pomocou hadičky cez kožu priamo do žalúdka.

Od mája 2020 Európska agentúra pre lieky schválila na liečbu SMA použitie jednorazovej génovej liečby liekom Zolgensma, ktorý sa podáva priamo do žily.

V roku 2022 sme sa boli pozrieť, ako sa darí deťom, ktoré dostali dostali najdrahší liek na svete:

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti