Fajčenie, alkohol i obezita. Rakovinu pankreasu môžu podmieniť viaceré faktory

Fajčenie, alkohol i obezita. Rakovinu pankreasu môžu podmieniť viaceré faktory
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Vita Sun

Presné príčiny vzniku rakoviny pankreasu nie sú známe. Môžu ho však podmieniť fajčenie, nadmerný príjem alkoholu, obezita, cukrovka či chronický zápal pankreasu.

Rizikovými faktormi sú aj mutácie v určitých génoch, rodinná anamnéza či dedičnosť. Upozornil na to Národný onkologický inštitút (NOI). Apeluje preto na ľudí, aby nepodceňovali zdravý životný štýl.

„Celosvetovo je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí u mužov a žien, ktorá dominuje aj na Slovensku. Slovensko je v počte novozistených prípadov rakoviny pankreasu ročne štvrté na svete a druhé v Európe (podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie). Každý rok u nás pribudne takmer 11.000 nových prípadov,“ priblížil inštitút na sociálnej sieti.

Prečítajte si tiež:

Príznakmi sú chudnutie i bolesti chrbta

Medzi najčastejšie príznaky rakoviny pankreasu patria nevoľnosť, vracanie, žltačka, depresia, bolesti brucha a chrbtice.

Rovnako aj nevysvetliteľné chudnutie, tmavý moč, hnačka alebo ílovitá stolica, zhoršenie cukrovky či hlboká žilová trombóza.

Inštitút upozornil, že v súčasnosti neexistuje žiadny spoľahlivý skríningový test alebo metóda, ktorá by dokázala správne a včas identifikovať skorú formu rakoviny pankreasu.

"Osveta hrá kľúčovú rolu, aby sa znižoval vplyv rizikových faktorov a aby sa karcinóm pankreasu zachytil podľa možností čo najskôr," dodal.

Mladých ľudí s rakovinou pribúda: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.