FOTO: Od ničivej víchrice vo Vysokých Tatrách prešlo už 19 rokov

FOTO: Od ničivej víchrice vo Vysokých Tatrách prešlo už 19 rokov
Odstraňovanie škôd po víchrici Zdroj: TASR - Kamil Pisko

Presne pred 19 rokmi sa Tatrami prehnala ničivá víchrica. Silný vietor zničil celkovo 12 600 hektárov lesa. Napáchal nielen rozsiahle materiálne škody, ale si vyžiadal aj jeden ľudský život.

„O sile tatranskej bóry svedčí i fakt, že bola zaradená medzi desať najničivejších európskych vetrových kalamít za posledných 30 rokov,“ uviedol Tatranský národný park na sociálnej sieti.

Bóra je silný, studený a nárazový padavý vietor vyskytujúci sa na záveternej strane pohorí, doplnil TASR. 

Prečítajte si tiež:

Obnovili takmer polovicu zničeného územia

Kalamita z 19. novembra 2004 v Tatrách zasiahla najmä ich centrálnu časť, čiže zhruba územie od Štrbského Plesa po Tatranské Matliare.     

„V rámci Projektu rekonštrukcie, revitalizácie a obnovy zničených lesných ekosystémov, ktorého cieľom bolo vytvorenie stabilných lesov s prírode blízkou štruktúrou, sa lesníkom podarilo obnoviť zhruba polovicu vetrom zničeného územia. O zvyšok sa postarala príroda,“ skonštatoval TANAP.

Podľa národného parku veterná smršť bola výzvou aj pre výskumníkov, ktorí svoju pozornosť zamerali na sledovanie vývoja lesných ekosystémov na plochách so spracovanou i nespracovanou kalamitou.

„Tie porovnávali s územiami, ktorým sa vietor vyhol, i tými, kde úradoval oheň a lykožrút. Mimochodom, práve počas tzv. pokalamitného výskumu bola prvýkrát na Slovensku použitá metóda ,Eddy Covariance‘ na meranie uhlíkovej bilancie s využitím veží,“ dodali na záver.

Ako sa zotavujú Tatry sa dozviete v archívnej reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.