Študenti žurnalistiky vyzvali premiéra Fica, aby sa ospravedlnil novinárom. Zorganizovali protest

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Študenti žurnalistky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave organizujú tichý protest pred Úradom vlády SR. Vyzývajú Roberta Fica, aby sa verejne ospravedlnil za svoje výroky a prehodnotil svoju rétoriku voči novinárom. 

Študenti spísali otvorený list adresovaný Ficovi a Petrovi Pellegrinimu, v ktorom okrem ospravedlnenia od premiéra žiadajú aj to, aby „umožnili všetkým akreditovaným médiám vykonávať slobodne svoju činnosť v priestoroch NR SR tak, ako tomu bolo doteraz a umožnili vstup do priestorov Úradu vlády SR a na všetky verejné vystúpenia koaličných poslancov a poslankýň, na ktoré budú prizvané aj iné médiá“.

Taktiež žiadajú, aby sa na úrovni parlamentu a vlády prijímali také rozhodnutia, ktoré nepovedú k umlčiavaniu médií. 

Politici prišli medzi študentov

Pri tejto príležitosti študenti organizujú aj tichý protest pred Úradom vlády SR, ktorý trvá od 8.00 do 16.00 h. „Ako žurnalisti a žurnalistky berieme zodpovednosť za svoju činnosť a za svoj obraz v očiach verejnosti, a o to isté žiadame aj verejných činiteľov a činiteľky,“ uviedli študenti.

„Neprišli sme sa tu s nikým hádať. Prišli sme vyjadriť názor, že nesúhlasíme s tým, ako politici a političky, najmä zo súčasnej vládnej koalície, označujú médiá, ako sa k nim vyjadrujú a dehonestujú ich,“ uviedla pre TVNOVINY.sk jedna z organizátoriek protestu Alexandra Matoľáková.

Medzi protestujúcich predpoludním prišli Erik Kaliňák a Juraj Gedra. Študentov sa pýtali, prečo tam stoja. Tí im vysvetlili, že im poslali otvorený list. „Snažili sa s nami rozprávať, ale tá diskusia neviedla nikam,“ povedala ďalšia z organizátoriek Aneta Andraščíková.

Krátko popoludní sa so študentmi prišiel porozprávať aj minister obrany Robert Kaliňák.

Prečítajte si tiež:

Na úrad ich pustili

Robert Fico 13. 11. vyhlásil, že dá preveriť povolenie TV Markíza, Denníka N, denníka SME a Aktualít pre vstup a prácu na Úrade vlády SR. Povedal, že do rozhodnutia budú tieto médiá na úrade „neželanými hosťami“. V pondelok (20. 11.) však novinárov na Úrad vlády SR pustili.

Peter Pellegrini zase po konflikte šéfa hnutia Slovensko Igora Matoviča a Jána Mažgúta zo Smeru obmedzil prácu médiám na pôde parlamentu. Podľa novej smernice sa živé vstupy nemôžu robiť vo voľných priestoroch. Slúžiť im na to má tlačovková miestnosť a knižnica.

Pozrite si aj reportáž o novej smernici, ktorú v parlamente vydali po konflikte Matoviča s Mažgútom:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.