Narodil sa do rodiny Jehovových svedkov. Chce odísť, no bojí sa, že navždy príde o kontakt s rodičmi

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Narodil sa do rodiny Jehovových svedkov a opísal nám, ako vyrastal. Už ako malý chlapec chodieval kázať a celé detstvo čakal na armagedon – koniec sveta. „Zvestovateľská činnosť sa robí odmalička. Keď som mal tak osem rokov, už som zvonil,“ hovorí.

V dospelosti sa však rozhodol žiť inak a zatúžil z tohto spoločenstva odísť. To však vraj bez vážnych následkov nie je možné.

„Spoločnosť Jehovovi svedkovia je v Slovenskej republike jedna z osemnástich registrovaných cirkví a náboženských spoločností,“ približuje Radoslav Čikeš z cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR.

Prečítajte si tiež:

Nepredstavoval si budúcnosť, čakal na koniec sveta

Muž, s ktorým sme sa rozprávali, sa narodil do rodiny Jehovových svedkov. Hovorí, že neoslavovali žiadne sviatky - narodeniny, meniny či Vianoce.

Priznáva aj to, že si ako dieťa nepredstavoval svoju budúcnosť. Čakal totiž na koniec sveta. „S týmto nastavením mysle nevidíš v ničom zmysel. Nič nerobíš naplno,“ opisuje.  

„Často sa zdôrazňuje a pripomína, že vonkajší svet je pod vplyvom diabla. Ľudia, ktorí nie sú súčasťou tej organizácie, nemajú božie vedenie a môžu mať zlý duchovný a morálny vplyv na členov. Sme odrádzaní od stretávania a nadväzovania bližších kontaktov s kolegami či spolužiakmi,“ hovorí mladý muž.

O vyjadrenie sme požiadali aj Jehovových svedkov. Čo nám odpísali, si pozrite v reportáži priloženej vyššie.

Prečítajte si tiež:

Má strach, že by prišiel o vlastných rodičov

Od Jehovových svedkov chce teraz, keď je dospelý, odísť. Tvrdí však, že ak by to skutočne urobil, čakali by ho vážne následky. Zdôrazňuje, že by prišiel o svojich rodičov, ktorí by sa s ním už nemali stretávať.

„Vystavil som tým mojich rodičov veľmi veľkému psychickému nátlaku. Majú takú náuku, že exkomunikovaní členovia sú akoby izolovaní od tej komunity. Nikto z nej sa nemôže kontaktovať ani rozprávať, ani v podstate zdraviť vylúčených členov,“ tvrdí.

Spoločenstvo takéto zákazy a odporúčania absolútnej sociálnej izolácie odídencov popiera. My sme sa však dostali k videozáznamu z ich stretnutia, kde sa hovorí niečo iné. Pozrieť si ho môžete v druhej časti reportáže: 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kultúra

Dôležité udalosti