Akoby sa po nej zľahla zem. Čo sa deje s bývalou koaličnou stranou?

Veronika Remišová, Boris Kollár, Igor Matovič (rok 2020)
Veronika Remišová, Boris Kollár, Igor Matovič (rok 2020) Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Jedna je aktívna, po druhej akoby sa zľahla zem. Ide o strany, ktoré ešte donedávna vládli, no teraz sa ocitli mimo parlamentu. Dokonca od štátu nemajú nárok ani na príspevok. Pozreli sme sa, ako sú na tom Demokrati a hnutie Sme rodina.

Septembrové voľby poriadne zmenili politickú mapu. Smer sa vrátil na výslnie, do národnej rady sa po prestávke dostala SNS či KDH, ale aj parlamentný nováčik Progresívne Slovensko. Naopak, vypadli z neho výrazní politici, ktorí posledné tri roky vládli.

Prečítajte si tiež:

​Heger už nechce byť predseda, o lídra zabojuje Naď

Bývalý premiér Eduard Heger nezvládol oddelenie od Igora Matoviča a ministerská strana nedostala ani tri percentá hlasov. Napriek tomu aktívne komunikuje a vyjadruje sa ku krokom novej vlády. Stranu navyše čaká na začiatku decembra snem.

„Aktuálne sme v procese vyhodnocovania kampane, chystáme snem a naberáme desiatky nových členov, ktorí po voľbách prejavili záujem o vstup do strany. Začíname budovať silné regionálne štruktúry, rokujeme o financiách na podporu a fungovanie strany,“ uviedol koncom októbra podpredseda strany Jaroslav Naď.

Odvtedy sa vykryštalizovala aj situácia ohľadom vedenia strany. Všetci súčasní vrcholoví predstavitelia sa vzdajú svojich straníckych funkcií a delegáti si všetkých nanovo navolia.

Eduard Heger sa už s určitosťou nebude uchádzať o post predsedu strany. Záujem prejavil Naď, ktorý vo voľbách získal najviac krúžkov.

„Môžem potvrdiť, že som odovzdal potrebné dokumenty generálnemu sekretárovi strany a 2/12 sa na sneme strany Demokrati budem uchádzať o pozíciu jej predsedu,“ napísal v pondelok na sociálnej sieti.

V strane zostávajú a zrejme sa budú uchádzať o posty aj ďalšie známe tváre ako Andrea Letanovská, Juraj Šeliga, Jana Žitňanská či Karel Hirman.

Prečítajte si tiež:

​Kollár dáva vláde sto dní, aj napriek neúspechu naďalej chce viesť hnutie

Podobne ako Demokrati, ani Sme rodina sa nedostala do parlamentu. Hnutie výrazne prepadlo, keď dostalo len niečo cez dve percentá hlasov. Okrem pár statusov o kollárovcoch však po voľbách veľmi nepočuť.  

„Budeme pokračovať, ale máme za to, že každá vláda má dostať sto dní. Tak až potom sa budeme intenzívnejšie vyjadrovať k jej krokom,“ povedal pre TVNOVINY.sk Boris Kollár.

Rovnako ako Demokrati aj Sme rodina chystá snem, konkrétne v januári. Na ňom si budú voliť vedenie strany, pričom predseda strany sa aj napriek neúspechu bude opätovne o túto funkciu uchádzať.

„Áno, bude sa uchádzať o funkciu predsedu. A ak dostanem dôveru, povediem stranu ďalšie štyri roky,“ vyhlásil Kollár.

Čo sa týka najbližších prezidentských volieb, Kollár sa k nim nevyjadril a na otázku, či bude kandidovať do europarlamentu, keďže už kandidatúru ohlásili lídri iných strán – Richard Sulík a Andrej Danko, len stroho odpovedal.

„Nevylučujeme nič, rozhodne snem,“ uzavrel Kollár.

Peter Pellegrini obmedzil prácu médiám v parlamente. Pozrite si, ako to tam vyzeralo deň po konflikte Igora Matoviča s Jánom Mažgútom:

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti