Výsledky meraní po havárii na bioplynovej stanici pri Senci: Obyvatelia môžu byť pokojní

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pondelňajšia (20. 11.) havária na bioplynovej stanici pri Senci nepriniesla žiadne ohrozenie zdravia. Konštatuje to mesto Senec s odvolaním sa na merania kontrolného chemického laboratória Ministerstva vnútra SR. Informuje o tom na svojom webe i sociálnej sieti.

„Hodnoty a látky v ovzduší, ktoré nameralo kontrolné chemické laboratórium, neboli v množstvách, ktoré by mohli ohroziť zdravie obyvateľov,“ ubezpečuje mestská samospráva.

Merania podľa mesta potvrdzujú verziu, že išlo o digestát (definovaný ako organické hnojivo) a procesom kvasenia vznikajúce látky. „Pôde, na ktorú tekutina stiekla, vôbec neuškodila,“ podotýka.

Mesto sa zároveň poďakovalo všetkým, ktorí neprepadali panike a na mieste sa riadili pokynmi polície. „Sme radi, že havária nespôsobila vážne škody na životnom prostredí a mesto zostáva aj naďalej bezpečným miestom,“ doplnila samospráva.

Nepravdivé poplašné správy

Slovenská bioplynová asociácia (SBA) upozorňuje na poplašné, nepravdivé a neodborné informácie o údajne nebezpečných chemikáliách, ktoré mali uniknúť z odstavenej bioplynovej stanice.

„SBA dôrazne vyvracia poplašné, nepravdivé a neodborné vyjadrenia v súvislosti s únikom chemikálií a špekulácie o ich možnom dopade na životné prostredie. V žiadnom prípade nejde o žiadny únik nebezpečných chemikálií,“ uvádzajú v stanovisku.

Prečítajte si tiež:

Biomasa v nádržiach je podľa nich tvorená biologicky rozložiteľnými substrátmi (kukuričná siláž, maštaľný hnoj..), ktoré uvoľňujú bioplyn. Zvyškový materiál, ktorý sa na plyn nerozloží, sa nazýva digestát. Digestát má organický pôvod a používa sa ako náhrada umelých hnojív, vyrábaných v chemickom priemysle zo zemného plynu.

„Ak ide o dlhšie odstavenú bioplynovú stanicu, proces tvorby bioplynu je pozastavený. Navyše, digestát je zmiešaný s dažďovou vodou, ktorá jeho koncentráciu a jediný nepríjemný sprievodný jav jeho úniku, zápach, ešte viac znižuje. V žiadnom prípade teda nejde o akúkoľvek formu chemickej otravy ani kyanovodík,“ dodáva SBA.

K úniku neznámej látky došlo v pondelok krátko pred 15.00 h. Na mieste udalosti zasahovali hasiči približne do 20.00 h. Ich prácu komplikoval tlak v nádobe, v ktorej sa látka nachádzala. Prieskum, do akého okruhu sa uniknutá látka dostala, vykonali hasiči v súčinnosti s pracovníkmi Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Ďalší postup likvidačných prác zvolia podľa rozsahu zasiahnutého územia.

Bioplynová stanica, v dôsledku ktorej došlo k úniku látky, nie je v prevádzke už niekoľko rokov. Po príchode hasičov sa zistilo, že na nádrži chýba ventil, cez ktorý unikala neznáma látka.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 20. 11. 2023 o havárii v bioplynke:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.