Slovensko zažíva najdlhšiu policajnú obhliadku miesta činu v histórii

Policajti likvidujú nebezpečný odpad.
Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Kriminalisti a záchranné zložky už niekoľko týždňov pracujú v noci na veľmi nebezpečnej skládke pri Hlohovci.

Desiatky kriminalistov a záchranných zložiek zarezávajú bez prestávky už niekoľko týždňov v noci na veľmi nebezpečnej skládke Vlčie Hory pri Hlohovci. Sú tam tony zatiaľ neznámeho chemického odpadu, ktorý treba zlikvidovať. Chýbajú však peniaze a ministerstvá sa teraz naťahujú, kto to zaplatí.

Polícia vo štvrtok (16. 7.) zverejnila na sociálnej sieti nočné zábery zo skládky. Hasiči v špeciálnych protichemických oblekoch a s dýchacími prístrojmi odoberajú vzorky z barelov.

Robia to pod neustálym dozorom kriminálky. Čo za nebezpečný tekutý odpad v nádobách je, zisťujú v kontrolnom chemickom laboratóriu. „Ide o pomerne rozsiahlu skládku nebezpečného odpadu. Musíme postupovať s najväčšou opatrnosťou. Zatiaľ sa potvrdzuje, že všetko, čo sme našli, je nebezpečným odpadom," vysvetlil vedúci environmentálnej kriminality policajného prezídia Mário Kern.

Doteraz zo skládky, ktorá patrí medzi najväčšie environmentálne záťaže na Slovensku, odobrali viac ako 700 vzoriek a čaká ich ešte asi 400 ďalších. Chceli by to stihnúť do konca augusta. Vzorky odoberali najprv cez deň. V horúčavách to však bolo veľmi nebezpečné. Pri vysokých teplotách hrozilo riziko výbuchu, pre to sa rozhodli pracovať v noci.

„Nenašli sme a ani do prostredia sa neuvoľnili žiadne látky, ktoré by nejako ohrozili bezpečnosť obyvateľstva či už v okolitých obciach alebo v Hlohovci. Sú to všetko látky, ktoré ohrozujú životné prostredie. Zatiaľ sa nijakým spôsobom nepotvrdilo, že by boli kontaminované podzemné vody mimo skládku," tvrdí Kern.

Protiprávne uložený nebezpečný odpad treba zneškodniť. Nebude to však lacná záležitosť a v tom je problém. „Pokiaľ ide o finančné prostriedkov, tak ministerstvo vnútra nemá taký objem na na likvidáciu odpadu takéhoto rozsahu, nakoľko v našom rozpočte sa ráta len s likvidáciou malých odpadov vyhodených pri ceste. Tu máme vyčlenených asi 50-tisíc na celé Slovensko. A toto násobne prekračuje túto hodnotu," povedal nám hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

Keďže rezort nemá dosť peňazí na likvidáciu skládky na Vlčích horách, zaujímali sme sa o to, kto by to mal zaplatiť. Podľa Lazarova rokujú s ministerstvom životného prostredia na možnom spôsobe jej odstránenia a vyriešení celého problému.

Potrebná suma na likvidáciu nebezpečného odpadu sa podľa našich informácii pohybuje v stovkách tisíc eur. Kto odpad navozil, polícia nateraz nechce povedať, ale má niekoľko podozrivých. Ak im dokážu vinu, trest ich neminie.

„Ak budeme hovoriť len o trestnej činnosti týkajúcej sa odpadov, najvyššia sadzba je osem rokov. Ale keďže sa predpokladá, že na túto trestnú činnosť nadväzuje aj ekonomická trestná činnosť, trest môže byť až do výšky 15 rokov," dodal Kern.


VLČIE HORY/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hlohovec

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.