Slováci najviac umierajú na choroby srdca. Keď sa objavia príznaky, ide už iba o čas, varuje kardiológ

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ročne na Slovensku zomrie v dôsledku srdcovo-cievnych ochorení až 25-tisíc ľudí. Kardiológ Ján Števlík vysvetlil, ako týmto chorobám predchádzať.

Lekár hovorí, že vinník v tomto prípade neexistuje a zodpovednosť je len na nás.

Nezdravý životný štýl, nedostatok pohybu, nárast obezity a nadváhy, ktoré so sebou prinášajú rizikové faktory, ako je vysoký krvný tlak alebo cukrovka. „Tie sú akcelerátormi aterosklerózy a tá je konečným zabijakom, ktorý je zodpovedný za najväčší počet úmrtí u nás,“ tvrdí lekár.

Prečítajte si tiež:

Potreba prevencie sa týka všetkých

Je určitá kategória ľudí, ktorá má genetickú predispozíciu a je náchylná na tieto ochorenia, ale u drvivej väčšiny populácie môže za to nezdravý životný štýl.

„Nie je vyslovená riziková kategória. Dokonca platí, čím skôr s preventívnymi opatreniami začneme, tým lepšie,“ priznáva.

Zistilo sa, že ak sa zanedbá prevencia u detí a adolescentov, tak hrozí výskyt týchto ochorení v dospelosti. 

Prečítajte si tiež:

Preventívne prehliadky

„Žiaľ, musím povedať, že keď sa už objavia nejaké príznaky, môže byť potencionálne neskoro. To znamená, že vtedy už ide v podstate o čas,“ varuje Števlík.

V prípade ťažkostí je nevyhnutné vyhľadať lekára. Takisto je potrebné sledovať telesnú hmotnosť, či sa zvyšuje alebo nie. „Dnes má takmer každý doma aj tlakomer. Vysoký krvný tlak nebolí, ale ak ho dokážeme zavčasu zachytiť a liečiť, dokážeme zabrániť dôsledkom,“ tvrdí.

Kardiológ upozorňuje na dôležitosť preventívnych prehliadok. Tie dokážu odhaliť príznaky, ktoré nebolia. Má na mysli vysoký cholesterol alebo vysokú glykémia, respektíve krvný cukor. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.