Dvanásťročné deti si fajčením trávy „liečia“ depresiu. Sú demotivované a hrozí im schizofrénia

ilustračný záber
ilustračný záber Zdroj: Shutterstock/threerocksimages

Drogy predstavujú riziko vždy. Výnimkou nie sú ani tie, ktoré označujeme za „mäkké“. Aj na oko nevinné fajčenie „trávy“ môže vyústiť do závažných psychických problémov. Špeciálne, ak je užívateľom dieťa.

Drogy boli súčasťou ľudských životov prakticky odjakživa. Postupom rokov sa, samozrejme, menili trendy užívania. Niektoré drogy si však obľubu držia už stáročia. 

Rozhodne najobľúbenejšou omamnou látkou je celosvetovo alkohol, ktorý zatienil aj v poradí druhú marihuanu. Práve o „tráve“, ktorú nejako špeciálne predstavovať netreba, sa však hovorí veľa najmä v spojitosti s mladými ľuďmi, mnohokrát aj deťmi.

Dôvodom bude pravdepodobne zaužívané označenie „mäkká droga“, vysoká dostupnosť, žiadny dojazd ani opica na ďalší deň a mnohé ďalšie. 

Fajčenie trávy však nesie so sebou mnohé riziká. Tie sú ešte o to závažnejšie, ak je užívateľom dieťa alebo mladý človek.

Prečítajte si tiež:

Stále mladší 

Peter Pustý, psychológ z centra pre deti a rodiny, hovorí, že v poslednej dobe je citeľný nárast užívania marihuany v porovnaní s predošlými rokmi. Všímajú si to vraj aj samotní rodičia, ktorí však túto drogu začali vnímať ako akúsi normu, nie ako zásadný problém. 

„Dosť podceňujú negatívne účinky. Bývajú to práve psychózy, schizofrénia a kadejaké duševné poruchy, ktoré marihuana spúšťa a je to preukázané,“ hovorí Pustý na úvod. 

Okrem nárastu užívania však narástol aj výskyt duševných ochorení. Rodičia si vraj všímajú, že dieťa nie je v poriadku, že má zmeny správania a podobne, nie vždy to však aj riešia. 

„Evidujeme to aj u dvanásť až trinásťročných detí a ten vek ide stále dole. Dokážu sa prehúliť do bezvedomia, potom končia v nemocnici. Rodičia ich niekedy nájdu aj vonku odpadnutých, prípadne ide o stavy, že to dieťa nevie rozprávať, má problém povedať, čo si dalo, rozlišovať nejaké predmety,“ vysvetľuje nám psychológ.

Prečítajte si tiež:

Psychóza či schizofrénia

Hlavným problémom marihuany je fakt, že jej užívanie môže spôsobiť aj závažné psychické choroby.

Je dávno preukázané, že ak niekto má predispozíciu na duševnú chorobu a opakovane „húli“, táto choroba sa mu skôr prejaví, než ako keby trávu vôbec nefajčil. Potvrdzuje to aj Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave. 

„Druhá vec je, že marihuana má dnes bežne vysokú koncentráciu, aj 20 percent účinnej látky THC. Toto spôsobuje stavy psychóz bez ohľadu na to, či ten človek vlohu má alebo nemá,“ dodáva Okruhlica.

Psychóza sa môže prejavovať halucináciami, úzkosťou, napätím či badtripom (zlým stavom po užití drogy, pozn. red.). Tento stav je vážny a vyžaduje si neodkladnú zdravotnú starostlivosť - prijatie na urgentný príjem a psychiatriu.

„Niekedy to pokračuje ako toxická psychóza, ktorá sa podobá schizofrénii a môže trvať aj týždne, kým sa človek dá po psychickej stránke do poriadku. To vždy vidíme až v tom priebehu po tom, čo prestal užívať, či sa ten stav znormalizuje, alebo to prejde do schizofrénie,“ dodáva Okruhlica.

Zjednodušene povedané - toxická psychóza sa prejavuje veľmi podobne ako aj schizofrénia. Rozdiel je však v tom, že psychóza časom odznieva, schizofrénia už zostáva.

Prečítajte si tiež:

Od samoliečby až po závislosť

Okruhlica ďalej hovorí o tom, že v tomto prípade ide veľmi často o tzv. dvojité diagnózy. Na jednej strane je človek závislý, ale má k tomu aj inú duševnú chorobu, napríklad depresiu.

Podľa jeho slov nie je pravda, že všetky psychoaktívne látky môžu spustiť duševnú poruchu. Niekedy aj tlmia príznaky samotnej duševnej choroby, to však potom vedie k ťažkej závislosti. Hovorí sa tomu aj samomedikácia a ide o pomerne častý jav v období dospievania.

„Pätnásťročný nepovie mame, že má depresie a potrebuje ísť k psychiatrovi. Avšak, keď zistí, že mu marihuana, alkohol alebo iná droga spôsobuje dočasnú úľavu, tak to začne užívať. Nie preto, že chce dosiahnuť nejaký zážitok, ale preto, aby si uľavil,“ vysvetlil nám lekár s tým, že takýto človek potom pokračuje v užívaní, lebo keď mu stav odznie, väčšinou je mu ešte horšie, ako predtým.

Práve takto ľahko vzniká závislosť. 

Prečítajte si tiež:

Amotivačný syndróm

Užívanie marihuany považuje Okruhlica za problém, ak ide o opakovanú činnosť. Už užitie raz až dvakrát do týždňa podľa neho vedie k tzv. amotivačnému syndrómu.

„Ide o typickú vec pri poruchách v dôsledku opakovaného užívania marihuany. Začne strácať záujem o učenie, zanedbáva povinnosti, nemá zodpovednosť – že má prísť niekam načas a nepríde. To je úplne bežné. Prudko sa zhoršuje prospech, to je typický príznak pre rodiča, že nešlo o jednorazové užitie, ale že problém je vážny,“ vysvetľuje Okruhlica.

V tomto štádiu však už najčastejšie ide o závislosť, ktorú treba začať čím skôr riešiť. Amotivačný syndróm sa dá zvrátiť, no obvykle to chvíľu trvá. Pri chronickom užívaní môže ísť o obdobie 5 - 6 týždňov, v závislosti aj od toho, ako silne koncentrované drogy mal. 

Prečítajte si tiež:

Moje dieťa húli

Pri deťoch sú podľa oboch odborníkov vždy dôležití, doslova až kľúčoví, práve rodičia. Nemá ísť o to, či dieťa chce alebo nechce niečo riešiť. Rozhodnúť má vždy rodič.

Pri tomto type problému je vhodné vždy sa najskôr porozprávať so svojím dieťaťom a nezávisle od toho sa porozprávať aj s odborníkom - psychiatrom či adiktológom. Potom to skúsiť riešiť aj spoločne.

Dieťa totižto motivované ku zmene samo od seba nebude. „Vnímajú to skôr ako šikanu zo strany rodičov,“ dodáva Pustý. 

Podľa jeho slov, keď už nie je iná cesta, na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny sú sociálni kurátori pre deti a mladistvých, na ktorých sa dá obrátiť. 

V každom prípade je najdôležitejšie svoje dieťa dobre poznať. Iba tak si totižto môžete všimnúť, že sa s ním niečo deje.

Ak máte duševné problémy, požiadajte o pomoc na bezplatných telefonických linkách alebo e-mailom:
Linka dôvery Nezábudka:
0800 800 566
[email protected]
Internetová poradňa IPčko:
ipcko.sk
Ak ste obeťou šikany, kontaktuje Linku detskej istoty:
116 111
alebo e-mailom na adresu: [email protected]
O šikane a jej riešeniach sa dočítate aj na stránke:
www.odpisemeti.sk

Pomôcť môžete aj vy

Podporiť deti s duševnými problémami a zanechať tak odtlačok na ich ceste k uzdraveniu môžete aj vy. Od teraz až do 7. decembra počas celého dňa do polnoci sa do zbierky môžete zapojiť prostredníctvom:

SMS zaslanej v tvare:

DMS (medzera) NADACIAMARKIZA na číslo 877 (v sieti všetkých operátorov, pričom cena jednej SMS je 5 eur). Zbierka je registrovaná MV SR a realizovaná prostredníctvom DMS systému, ktorý spravuje Fórum donorov.

Ľubovoľným finančným príspevkom priamo na číslo účtu verejnej zbierky:

SK57 1111 0000 0003 3322 2023

Jednoduchým darovaním online priamo cez darovací formulár:

CHCEM POMÔCŤ

Ďakujeme, že s nami pomáhate tým, ktorí si sami pomôcť nedokážu. Spoločne dokážeme viac!

Pozrite si archívnu reportáž o legálnej droge z automatov v nákupných centrách, ktorá sa účinkami podobá na marihuanu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hovorme o duši

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.