Šijú na nás bič, tvrdia starostovia. Poslanci navrhujú zákon, ktorý by oklieštil rozhodovanie miest a obcí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Boj proti kolónam či obmedzovanie samospráv? V parlamente je návrh zákona, ktorý by oklieštil rozhodovanie miest a obcí. Každú úpravu cesty, ktorá by spomalila premávku, by malo preveriť ministerstvo dopravy. Starostovia kritizujú predkladateľa zákona, že návrh s nimi nekonzultoval.

Jedna cyklotrasa rozdelila Bratislavčanov na dva tábory. Kým niektorí kvitujú snahu dostať autá preč z centra, iní si na dopravné obmedzenia nevedia zvyknúť.

„Tie prvotné dáta, ktoré máme k dispozícii, ukazujú, že k žiadnej apokalypse dopravnej v tomto území neprišlo,“ hovorí hovorca Magistrátu hlavného mesta SR Peter Bubla.

Ide o miestnu cestu I. triedy a Bratislava si ju samozrejme nemohla upraviť bez odobrenia dopravnej polície. Do budúcna by to však mohlo byť komplikovanejšie.

Poslanci Smeru navrhujú, aby na takéto zmeny dohliadalo ministerstvo dopravy.

Prečítajte si tiež:

Bič na mestá a obce

Zákon predkladajú poslanci Kaliňák a Mažgút. Bývalý hovorca Smeru Mažgút výrazne kritizoval primátora Bratislavy za cyklotrasu na bratislavskom Vajanskom nábreží.

Starostovia mu teraz pripomínajú záväzok z programového vyhlásenia vlády, že bez konzultácie so samosprávami nebude vláda prijímať žiadnu legislatívu, ktorá by im skomplikovala život.

„Nemôže predsa teraz nejaký politik, ktorý nie je spokojný s tým, ako rozhodol jeho starosta v meste, alebo v obci, sa mu mstiť spôsobom, že si vymyslí zákon, ktorým v podstate ušije bič na mestá a obce,“ uviedol Richard Rybníček z Únie miest Slovenska.

Ministerstvo by to privítalo

Poslancovi Mažgútovi sme ponúkli priestor svoj návrh vysvetliť. Rozhovor odmietol.

Rezort, ktorý riadi nominant Smeru Jozef Ráž mladší, je na zmenu zákona pripravený.

„Ministerstvo dopravy by túto kompetenciu privítalo. Už teraz máme zriadený Odbor kontroly, štátneho dozoru a dohľadu, ktorý bude tento dozor vykonávať,“ uviedol rezort v stanovisku.

Poslanci sa budú návrhom zaoberať na decembrovej schôdzi.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.