Boj medzi Košicami a stavebnou firmou. Mesto požaduje odškodné za milióny eur

Stavba Kulturpark v Košiciach
Stavba Kulturpark v Košiciach Zdroj: TV Markíza

Spor sa týka stavby Kulturpark, na ktorú nepoužili požadovaný materiál.

V boji medzi košickým magistrátom a stavebnou firmou Dúha ide do tuhého. Pre nedostatky pri výstavbe takzvaného Kulturparku mesto podalo stovky reklamácií. Stále však vo vzduchu visí otázka, kto zaplatí státisíce eur za fasádu.

Bývalé kasárne pred piatimi rokmi zrekonštruovali na multifunkčný komplex v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry. Pôvodná stavebná firma však skončila v konkurze, jej záväzky neskôr prevzala prešovská Dúha.

V Kulturparku je stále nedoriešených viac ako 30 reklamácií. Najrozsiahlejšia z nich sa týka fasády budovy. Odborné analýzy preukázali, že pri jej výstavbe nebol použitý rímsky cement ako hovorí projekt a zmluva, ale obyčajná sadra.

Platnosť záruky vypršala tento týždeň, stavebná firma sa však peňazí vzdať nechce. Podarilo sa nám dnes spojiť s majiteľom spoločnosti. K celej veci sa odmietol vyjadriť, pripomína, že neboli generálnym dodávateľom stavby.

Aby sa mesto dostalo k 1,2 mil. zábezpeke, vyčíslilo banke svoj finančný nárok voči stavebnej firme. Na základe zmluvných sankcií a pokút z omeškania ide o 295 miliónov eur.

Vyjadrenie spoločnosti Dúha a.s.: „Keďže sme sa o informáciách, ktoré ste nám zaslali, dozvedeli z médií, vyzvali sme mesto Košice na rokovanie. Našim záujmom je vyhnúť sa škandalizácii. Celú vec vnímame ako začiatok politickej kampane pred voľbami. Zmluvné pokuty, ktoré si mesto nárokuje, sú nezmyselné, niekoľkonásobne prevyšujú hodnotu diela a priečia sa zákonným daňovým ustanoveniam. Celú vec sme odovzdali právnym zástupcom, ktorí podniknú ďalšie kroky."


KOŠICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Stavba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.