Transparency International Slovensko kritizuje Lunterove župné noviny

Vydanie župných novín Náš kraj, ktoré kritizuje TIS i poslanci.
Zdroj: TV Markíza

Dôvodom je veľa fotografií Jána Luntera v jednom čísle. Marian Kotleba už chystá trestné oznámenie.

Kult osobnosti alebo zákazka ako odmena za voľby. Aj toto kritizujú ľudia z Transparency International Slovensko na župných novinách v banskobystrickom kraji. Kým župa sa bráni a vysvetľuje, Marián Kotleba chystá trestné oznámenie.

Meníme kraj, investujeme a rekonštruujeme. Informácie pre obyvateľov plus trinásť fotiek župana Jána Luntera. „Je to naozaj skôr povolebná kampaň, PR súčasného vedenia župy," myslí si Michal Piško z TIS.

Za verejné peniaze by si obyvatelia kraja mali podľa neho prečítať objektívne informácie - aké sú v kraji problémy a že existuje niekoľko možností ich riešenia. Z týchto novín sa o tom ale nedozvedia. Vyzerá to, akoby išlo len o propagáciu Jána Luntera.

Podľa TIS župa noviny zadala firme bez súťaže, ktorá sa navyše podieľala na kampani Jána Luntera. „Z charakteru týchto služieb vyplýva, že ich nemožno súťažiť ako jogurt. Tieto služby sú výhodne dodávané, navyše, so 70 percentnou zľavou," reagoval hovorca Banskobystrického VÚC Matej Bučko.

Župa sa vraj spoľahla na skúsenosti danej agentúry a dôveru k nej. Nečudo. Aj ona im pomohla vyhrať voľby. Uznávajú, že Lunterových fotiek bolo na jedny noviny priveľa, v tých ďalších už rovnakú chybu neurobili. Za obsahom si ale stoja. „Myslíme si, že toto číslo spĺňalo informačnú a spravodajskú funkciu," dodal hovorca VÚC.

Župný časopis Náš kraj kritizujú aj niektorí krajskí poslanci. Najrazantnejšie zareagoval Marian Kotleba, rozhodol sa podať trestné oznámenie. „Zarážajúce je aj to, že nad týmto všetkým je vedúci odboru na Úrade BBSK, ktorý má plat viac ako 2 500 eur. A namiesto, aby strážil verejne obstarávanie, tak pripustí takúto vec," konštatoval Kotleba

On sám ale počas predsedovania čelil trestnému oznámeniu za župné noviny. Výroky o Slovenskom štáte, či fotku Jozefa Tisa. Prokurátorovi sa to nezdalo a dal podnet policajtom. Tí však túto vec odmietli. „Obávam sa, že ak novy župan niečo nezmení, tak sa vzhľadom na prax v iných župách, umiestnia na jednom z posledných miest," dodal.

Župa hovorí, že nové číslo, ktoré je práve v tlači, bude iné.


BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ján lunter

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.