Zistili sme, koľko mesačne zarobí Gašpar ako Sakovej poradca

Na archívnej snímke Denisa Saková a Tibor Gašpar.
Zdroj: TASR

Bývalý policajný prezident nevylučuje ani svoje ďalšie pôsobenie v politike.

Policajný exprezident Tibor Gašpar pracuje ako poradca u ministerky Denisy Sakovej na polovičný úväzok a mesačne zarobí 2 030 eur brutto. Informáciu pre TV Markíza potvrdil rezort vnútra.

Prostredníctvom tlačového odboru úradu vlády sme chceli zistiť, či ministerka vnútra konzultovala túto personálnu nomináciu s premiérom Petrom Pellegrinim, resp. či premiér považujete za správne, že Gašpar pracuje na ministerstve vnútra, nakoľko jeho odchod z funkcie policajného šéfa bola jedna z požiadaviek protestov Za slušné Slovensko. Popoludní sme do redakcie dostali nasledovné stanovisko: "Personálne obsadenie postov poradcov je v plnej kompetencii ministerky vnútra."

Gašpar nebude robiť poradcu iba Sakovej, ale aj jej českému kolegovi Janovi Hamáčkovi. Potvrdil to hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

Policajná exprezident o tom hovoril aj pre Parlamentné listy, kde nevylúčil ani svoje ďalšie pôsobenie v politike. "Oslovil ma aj český minister vnútra Jan Hamáček, s ktorým som už dohodnutý a budem pracovať pre neho ako poradca," uviedol Gašpar s tým, že by privítal od niektorých médií objektívnejší pohľad na jeho osobu a prácu. Útoky na jeho osobu považuje za účelové.

Gašpar na MV pracuje od 1. augusta a ministerke Sakovej má radiť hlavne v otázkach vnútornej bezpečnosti. "Ide teda o tvorbu a posudzovanie legislatívnych zmien v niektorých zákonoch, ktoré ovplyvňujú bezpečnosť. Pôjde tiež o poradenstvo pri štrukturálnych a systematizačných zmenách v polícii," priblížil Lazarov.

Ďalšie pôsobenie v politike

Bývalý policajný prezident nevylučuje svoje ďalšie pôsobenie v politike. Na základe doterajších skúseností sa domnieva, že jeho názory majú opodstatnenie a že s nimi súhlasí veľa ľudí. "Z toho dôvodu zvážim, aké bude moje ďalšie pôsobenie v politike. Teraz nechcem riešiť, či to bude regionálna, komunálna alebo veľká politika. Chcem, aby Slovensko bolo bezpečné a aby sa napĺňali predstavy o bezpečnosti, ktoré mám ja," uzavrel s tým, že Gašpar na Slovensku stretáva ľudí, ktorí sa ho pýtajú, prečo to vzdal.

Gašpar bol policajným prezidentom do konca mája. Jeho odchod žiadali ľudia na pochodoch Za slušné Slovensko, ktoré sa konali po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Gašpar odísť najskôr odmietal, nedokázal ho odvolať ani ďalší minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), ktorý potom odstúpil.

Po Druckerovom odchode oznámil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), dočasne poverený riadením rezortu vnútra, že Gašpar vo funkcii skončí. Nová ministerka vnútra Denisa Saková následne oznámila meno jeho nástupcu, je ním Milan Lučanský.

BRATISLAVA/TV Markiza, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Denisa Saková

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.