Namiesto charitatívnej dražby obrazov vyšetrovanie. Aukciu narýchlo zrušili policajti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mala to byť charitatívna akcia na podporu ľuďom v núdzi, no prišli aj policajti. Dražbu vzácnych obrazov od špičkových umeleckých výtvarníkov v Trnave narýchlo zrušili. Očakávanú aukciu v divadle vystriedalo vyšetrovanie.

Dražiť sa malo viac ako 115 obrazov. Vyvolávacia cena bola od 50 eur až do 35-tisíc. Lákadlom boli diela od Cypriána Majerníka, Martina Benku, či Ľudovíta Fullu.

Záujemcovia o obrazy už boli vo vnútri, keď prišla polícia. Čakali na znalca a niektoré obrazy potom odniesli. Aukčnú miestnosť potom strážili a po chodbách divadla sa pohybovali aj muži z kriminálky.

„Trnavský vyšetrovateľ vykonáva potrebné procesné úkony ktoré nie je možné v tejto chvíli konkretizovať. Urobíme tak ihneď, ako to situácia vo vyšetrovaní dovolí,“ uviedla Mária Linkešová, krajská policajná hovorkyňa.

Prečítajte si tiež:

Suma z vydražených obrazov bola určená na dostavbu zariadenia pre ľudí so zdravotným znevýhodnením a tiež centra pre deti na Záhorí, ktoré vyrástli v detských domovoch.

Dobročinnú dražbu umeleckých diel dostalo na starosť občianske združenie Lepší svet. Aj tam sme sa pýtali na dôvody narýchlo zrušenej akcie. Na čísle, ktoré má občianske združenie uvedené na svojej webovej stránke, však nikto nedvíha. Neskôr však formou správy informovali, že k udalosti vydajú oficiálne stanovisko. 

Záštitu nad dražbou mala trnavská župa. Aktivity združenia si vraj riadne preverili a následne im poskytli priestory v divadle.

„O tom, že sa podujatie ruší, informovali kraj zástupcovia združenia, ktorých organizácia bola plne v kompetencii. Trnavská župa v prípade potreby poskytne polícii súčinnosť. Ak závery poukážu na to, že bol kraj uvedený do omylu, zvážime právne kroky,“ povedala Natália Petkáčová, riaditeľka odboru komunikácia kraja.

To, či sa mohli medzi diela dostať aj falošné obrazy, povedia až špičkoví odborníci na výtvarné diela. Podľa akademického maliara Miroslava Bezáka je falzifikátov známych výtvarníkov na Slovensku veľa.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.