Rakovina ničí nielen zdravie, ale aj vzťahy. Ukážeme vám, že to tak nemusí byť vždy

Onkologická pacientka Andrea Dubajová.
Zdroj: TV Markíza

Dôkazom sú aj onokologickí pacienti, ktorí prekonali vážne ochorenie a oddychovali pri Prievidzi.

Mnohí prišli o partnera a život sa im zmenil o 180 stupňov. Rakovina ničí nielen zdravie, ale aj vzťahy. Ukážeme vám však bojovníkov, ktorí sú dôkazom toho, že ak rodina drží spolu, dá sa vyhrať aj ten najťažší boj.

„Diagnostikovali mi to v decembri 2017 ako vianočný darček. Jedno slovo, aké by si položil každý z vás - prečo? Tak, ako to je vo filmoch, v knihách - prečo práve ja?" spomína si onkologická pacientka Andrea Dubajová.

Je jedna z mnohých, pretože rakovina si nevyberá. Okrem zdravotného problému si musela zvyknúť na veci, ktoré predtým nezažila.  Nebyť sama - toto je asi to najdôležitejšie počas liečby.

Liga proti rakovine preto pravidelne organizuje pobyty pre rodiny. Podľa psychologičky Kataríny Klincovej to naozaj pomáha. „Stretnú sa tu ľudia, ktorí majú veľmi podobné problémy. Je pre nich oslobodzujúce, keď môžu zrazu o tom hovoriť, takže základ je vždy môcť sa o niekoho oprieť a nezostávať sám," opísala.

To, že mať niekoho pri sebe je dôležité, vie aj ďalšia onkologická pacientka Lucia Kováčová. Zlé správy ignorovala, podstúpila liečbu a nastavila sa na víťazstvo. „ Je veľmi potrebné, aby za tým človekom stáli aj druhí ľudia. A potom sa naozaj dá veľmi veľa. Mne dávali pár mesiacov života a v podstate som už nemala byť s deťmi na Vianoce," spomína si pani Kováčová, ktorá si leto užíva s rodinou a pri chorobe jej bol oporou manžel.

Oddych, relax a na chvíľu zabudnúť. Tieto rodiny sú za to vďačné. „Ďakujeme všetkým, ktorí akýkoľvek obnos hodia na Deň narcisov do pokladničky. Či je to 50 centov, 10 alebo 100 eur. Za to sa môžu robiť tieto projekty," hovorí s vďačnosťou riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.

Rakovina ročne postihne 34-tisíc Slovákov, no zasiahne aj ich rodiny. A ako sami hovoria boj s ňou je ťažký, no netreba sa vzdávať. "Keď to nezvalcujem ja, zvalcuje to mňa," dodáva Lucia Kováčová.


PRIEVIDZA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Onkologickí pacienti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.