Získala odškodné 3000 eur. Žiačka zažalovala ministerstvo za to, že sa počas pandémie nemohla vzdelávať

Získala odškodné 3000 eur. Žiačka zažalovala ministerstvo za to, že sa počas pandémie nemohla vzdelávať
Základná škola v Jarovniciach. Zdroj: TASR/František Iván

Zažalovala ministerstvo školstva za to, že sa nemohla vzdelávať. A spor vyhrala. Dievča z rómskej osady pri Prešove dostane odškodnenie. Ide o prvý rozsudok tohto typu, nie len na Slovensku, ale v celej Európe.

Okresný súd v Prešove vyhovel žalobe žiačky z Jarovníc. Tá zažalovala ministerstvo školstva z dôvodu, že počas pandémie ochorenia COVID-19 sa nemohla vzdelávať vzhľadom na to, že nemala prístup k internetu či potrebným technológiám, informujú webnoviny.sk.

Súd dievčine priznal odškodnenie v sume 3000 eur. Rozsudok mal tiež poukázať na to, že niektoré skupiny obyvateľstva sú v tejto oblasti znevýhodnené.

Prečítajte si tiež:

Zlyhanie v rámci vzdelávania

Právnou zástupkyňou žalujúcej bola advokátka Vanda Durbáková z bezplatnej Poradne pre občianske a ľudské práva. Podľa nej rozsudok potvrdzuje „závažné zlyhanie štátu v čase pandémie“. Uviedla, že štát na niekoľko mesiacov úplne zabudol na deti, ktoré nemajú počítače či prístup k internetu a nezabezpečil im adekvátny prístup k vzdelaniu.

Žalobu dievčina z Jarovníc podala ešte v novembri 2022. Jej hlavným bodom bolo zavedenie dištančnej výučby na základných školách, na čo bolo potrebné nie len mať počítač a internet, ale tiež zručnosti v ich používaní, ktoré nemá. Rodina žiačky nemala dostatok prostriedkov na to, aby jej potrebné technológie zabezpečili, a tak bola o vzdelanie ukrátená. 

Prešovský okresný súd rozhodol, že štát sa v tomto prípade dopustil diskriminácie v prístupe k vzdelávaniu z dôvodu sociálneho pôvodu, majetku a rómskeho etnického pôvodu žalobkyne.

Uviedol tiež, že štátom zavedené opatrenia mali reagovať na nerovnosť v prípade marginalizovaných skupín. Súd tiež dodal, že nie len žiačku z Jarovníc, ale aj množstvo iných týmto opatrením ukrátili a ich štartovacia čiara do života sa od ich rovesníkov, ktorí prístup k technológiám mali, značne vzdialila. 

Počet pacientov s COVID-19 i chrípkou stúpa. Niektoré nemocnice preto zakázali návštevy: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.