Národný onkologický ústav hľadá darcov krvných doštičiek

Samotný odber krvných doštičiek trvá hodinu a vie zachrániť niekoľko životov.
Zdroj: TV Markíza

Môžete ich darovať každý mesiac a nemusíte sa obávať dôsledkov.

Onkologicky chorým pacientov, okrem doktorov, zachraňujú životy aj darcovia krvných doštičiek. Tých je, ale žalostne málo. Preto Národný onkologický ústav vyzýva ľudí, aby prišli a pomohli.

Krvné doštičky regulujú zrážanlivosť krvi. Dôležité sú pri liečbe onkologických a hematologických ochoreniach. Ich nedostatok pacienta totiž môže stáť život.

Môžete ich darovať každý mesiac a nemusíte sa obávať dôsledkov. Vaše vlastné krvné doštičky sa totiž obnovia do troch dní.

Po odbere sa dajú skladovať iba päť dní. Preto je dôležitá pravidelnosť darovania a počet ľudí, ktorí sú ochotní takto pomôcť. Darovať ich pritom môže skoro každý zdravý dospelý človek.

„Človek od 18 do 60 rokov, ktorý má zdravé pľúca, pečeň, srdce, neprekonal chorobu, ktorá sa môže prenášať transfúznou cestou. Na darovanie doštičiek robíme podrobnejšie vyšetrenie pred prvým darovaním. Röntgenovú snímku pľúc, EKG a podrobné vyšetrenia krvi, aby sme vedeli o darcoch toho čo najviac," vysvetlil Ján Gyárfáš, primár Oddelenia laboratórnej hematológie a transfúziológie.

Samotný odber krvných doštičiek trvá hodinu a vie zachrániť niekoľko životov.BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Darcovia

Dôležité udalosti