Starší súrodenci sú úspešnejší ako mladší. Čo je za tým?

Ilustračná snímka.
Zdroj: fizkes/shutterstock.com

Prieskumy tiež ukázali, že starší sú tučnejší ako ich mladší súrodenci.

Ste mladší a myslíte si o svojom staršom súrodencovi, že sa mu darí lepšie ako vám, alebo je dokonca bohatší? Asi neviete, akú máte pravdu. Sociálni ekonómovia z Texasu totiž dokázali, práve prvorodení sú v živote skutočne úspešnejší.

A môžu za to rodičia, pretože svojim spôsobom do druhého, tretieho a nasledujúcich potomkov investujú menej ako do prvorodeného. Potvrdila to vo svojom výskume profesorka Sandra Eilene Blacková z University of Texas v Austine. Prvorodení sú podľa nej častejšie vrcholoví manažéri, zatiaľ čo druhorodení a ďalší potomkovia sú samostatne zárobkovo činné osoby.

Z psychologických testov jej vyšlo, že prvorodení sú emočne stabilnejší, otvorenejší a ochotnejší skúšať nové veci a prebrať iniciatívu. "Objavili sme isté dôkazy o spomínanom investovaní času. Vidíme napríklad, že rodičia trávia viac času s úlohami a vzdelaním pri prvých deťoch, ako pri ostatných potomkoch," tvrdí Blacková v rozhovore pre Marketplace.

Úspešný tlsťoch?

V poslednom čase sa objavilo veľa výskumov, ktoré boli zamerané na odlišnosti súrodencov. Istý novozélandský sa zameral na to, ako je to s obezitou u detí podľa poradia v akom sa narodili. Priniesol zaujímavé zistenie.

Prvorodení potomkovia, a platí to zvlášť u dievčat, sú obéznejší oproti mladším súrodencom.

Vedci z Aucklandu porovnali 13 400 párov sestier a zistili, že prvorodené majú o 30 percent viac nadváhy a o 40 percent sú viac obézne. Podobný výskum robili aj u mužov. Tiež preukázal, že prvorodení bratia sú obéznejší ako tí, ktorí prídu na svet neskôr.

"Zatiaľ ale nevieme, prečo sa ukazuje, že prvorodení sú tučnejší ako neskôr narodení súrodenci," tvrdia autori výskumu z University of Auckland, ktorí na ňom spolupracovali s odborníkmi z Uppsalskej univerzity.

To, že sú prvorodení obéznejší ako mladší súrodenci, vysvetľuje, prečo v západných krajinách rastie epidémia obezity. Dôvodom je, že tam výrazne pribúdajú rodiny s jediný dieťaťom, píše bety.cz

BRATISLAVA/zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti