Ďalšie čistky v polícii. Po reorganizácii inšpekcie skončia viacerí policajti na okresoch

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Veľké „čistky“ na úrade, kde vyšetrujú policajtov. Po reorganizácii Úradu inšpekčnej služby skončia viacerí funkcionári a príslušníci na okresných riaditeľstvách polície. Niektorí z nich však majú štatút chráneného oznamovateľa.

Televízii Markíza potvrdili tieto personálne zmeny viaceré zdroje. Na okresné zbory majú ísť napríklad policajti z tímu Reštart. Tí pomáhali s viacerými kľúčovými kauzami práve vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) okolo Jána Čurillu.

Personálny rozkaz takto dostal podľa našich informácií aj funkcionár Ladislav Kotek, ktorého nedávno zastavili jeho kolegovia pre údajné neoprávnené používanie služobného vozidla. Už v piatok (1. 12.) sa má hlásiť na jednom z okresných riaditeľstiev v Bratislave.

Má pritom status chráneného oznamovateľa, a tak by mali zmenu pracovnej pozície ohlásiť na Úrad na ochranu oznamovateľov.

Prečítajte si tiež:

​Rovnako presunuli aj policajta, ktorý v minulosti obvinil súčasného šéfa inšpekcie Branislava Zuriana a vyšetroval napríklad aj lustráciu novinárov. Peter Kráľovič má ísť tiež na „okres“.

Exvyšetrovateľa NAKA a teraz tiež už bývalého funkcionára z inšpekcie v jednej osobe Pavla Ďurku mali presunúť na pozíciu v rámci pôsobnosti Krajského riaditeľstva polície v Nitre. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok ho postavil mimo služby.

Bývalý šéf tímu Kuciak a exriaditeľ Úradu inšpekčnej služby Peter Juhás by mal vraj na inšpekcii zostať. Aspoň tak sa údajne zatiaľ dohodli. Mal by však ísť do Nitry. Personálny rozkaz zatiaľ v rukách nemá. Peter Juhás má tiež status chráneného oznamovateľa.

Viacerí policajti, ktorých v rámci reorganizácie presunuli na okresné riaditeľstvá polície, zároveň figurujú v niektorých prípadoch ako svedkovia. Je to napríklad aj v kauze Rozuzlenie. NAKA v rámci tejto akcie obvinila viacerých.

Prečítajte si tiež:

Stíhaní sú podnikateľ Peter Košč, bývalý šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský, Michal Aláč, bývalý príslušník NAKA Ján Kaľavský, bývalý príslušník SIS Martin Ciriak, aj šéf Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Roman Konečný.

Vyšetrovanie sa týka údajnej zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní.

Niektorí policajti, ktorí doteraz pôsobili na „inšpekcii“, po reorganizácii zase odchádzajú do civilu.

Na tieto zmeny Úradu inšpekčnej služby sme sa pýtali na ministerstve vnútra. Odpovede sme zatiaľ nedostali, ale bližšie informácie by sme sa mali dozvedieť v piatok.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.