Diviaky zničili najväčšiu botanickú záhradu na Slovensku. Toto ich prilákalo

Spúšť v botanickej záhrade.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Okrem trávnika si to odniesli aj expozície domácich či exotických rastlín.

Takú spúšť ešte nezažili. Najväčšiu botanickú záhradu na Slovensku cez víkend zdevastovali nájazdy diviakov. Prišli aj o vzácne rastliny. Úrady tu pritom výnimočný odstrel diviakov povolili už pred takmer pol rokom.

Tri noci za sebou tam mali nepozvaných hostí. Poslednú noc prebdeli na stráži aj s vlčiakom. Okrem trávnika si to odniesli aj expozície domácich či exotických rastlín. „Či už letničky alebo trvalky, ale veľmi nás mrzia cibuľoviny. Diviačia zver vie veľmi dobre detekovať driemajúce cibule v pôde, čiže nádherný sortiment tulipánov, krókusov aj narcisov, ktoré sú miere toxické, už nemáme," povedal Róbert Gregorek z Botanickej záhrady v Košiciach.

Diviaky to k ľuďom láka aj pre silné suchá v krajine. Vyhľadávajú pôdu, ktorá je pravidelne zavlažovaná. Botanická záhrada je preto pre ne ideálna.

Okresný úrad už v marci tohto roka vydal výnimočné povolenie na odlov tejto zvery. V záhrade odvtedy o ničom nepočuli. Lesníci tvrdia, že tam boli.

Bežný plot vraj diviaky nezastaví a elektrický ohradník je podľa botanikov v ťažkom lesnom teréne záhrady problémom a to aj pre požiarne riziká. Pomohlo by ale aj plašenie diviakov.

„Máme skúsenosť, že niekoľko týždňov potom si nedovolia zvieratá zavítať," doplnil Gregorek.

Mestskí lesníci napokon prisľúbili, že sa do areálu botanickej záhrady v najbližších dňoch vrátia. 


KOŠICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Botanická záhrada

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.