Ministerka presunula peniaze určené na boj proti dezinformáciám na opravu strechy. Odborníci majú obavy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ministerstvo kultúry vymenilo boj proti dezinformáciám za opravu strechy. Peniaze určené pre mimovládky dostane nakoniec Slovenská filharmónia. Ministerka Šimkovičová odôvodňuje svoje rozhodnutie šibeničným termínom na vyčerpanie peňazí. Odborníci sa však obávajú, ako bude vyzerať postoj novej vlády k hybridným hrozbám.

Od leta minulého roka bolo na streche Slovenskej filharmónie rušno. Ostáva dokončiť posledné detaily. Dostanú na to peniaze z balíka, ktorý mal pôvodne slúžiť na boj proti dezinformáciám. Ministerka na poslednú chvíľu presmerovala peniaze, ktoré treba minúť do konca roka. To bolo podľa ministerky nereálne.

Slovenská filharmónia žiadala ministerstvo kultúry o dofinancovanie opravy strechy už pomerne dávno. Dotácia prišla aj pre nich nečakane.

Celkovo 400-tisíc eur vyčlenila ešte bývalá vláda. Do výzvy sa prihlásili desiatky mimovládok. Zvíťazil napríklad projekt Demagog.sk či známa poradňa IPčko.

Prečítajte si tiež:

O tom, kto peniaze dostane, rozhodovala odborná komisia. Jej člen nevie, prečo ministerstvo peniaze neodoslalo. Vidí tu však aj ideologický rozpor. V odborných kruhoch panuje obava, ako a či vôbec bude nová vláda bojovať proti dezinformáciám.

„Je to z môjho pohľadu téma národnej bezpečnosti. Ak sa cudzí štátni aktéri na východ od nás, konkrétne Rusko a Čína, snažia zasahovať do fungovania Slovenska, ovplyvňovať postoje populácie, robia tu rôzne podvratné aktivity a pôsobia tu ich agenti, tak proti tomuto všetkému by sa akýkoľvek suverénny štát mal efektívne brániť,“ vyhlásil riaditeľ Centra boja proti hybridným hrozbám Ministerstva vnútra SR Daniel Milo.

Ministerka kultúry však tvrdí, že proti dezinformáciám chce budúci rok bojovať. „Ale trošku asi v inom spektre, ako to bolo doposiaľ nastavené,“ dodala.

Filharmónia dostane z balíka okolo 260-tisíc eur. Zvyšné peniaze sa pravdepodobne ujdú Univerzitnej knižnici v Bratislave.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.