Cestári nám vysvetlili, prečo nepracujú v noci. Dôvod vás možno rozosmeje

V niektorých krajinách cestári pracujú aj v noci.
Zdroj: YouTube.com

Týka sa to frekventovaného úseku smerom na hranice, ktorý teraz opravujú.

Ak cestujete na dovolenku cez Bratislavu, pripravte sa na zdržanie. Obchvat, ktorý je diaľničnou tepnou do Rakúska a Maďarska, či Česka opäť opravujú. Vodiči však krútia hlavami. Zatiaľ čo cestári vymieňajú na pohľad nový asfalt, kritický úsek ostáva po starom.

Po oprave mostných uzáverov - tzv. dilatácií sa Národná diaľničná pustila v pondelok (20. 89.) do opravy asfaltu. Cestári opravujú vozovku bratislavského obchvatu od Prístavného mosta, pozdĺž Einsteinovej, smerom na Brno. „Ide o jediný úsek na Slovensku, kde je použitý drenážny koberec, ten odvádza dažďovú vodu vo svojej vrstve a nie po povrchu a je menej hlučný ako ostatné povrchy vozoviek," vysvetlila hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

A tento špeciálny povrch sa podľa diaľničiarov po 12 rokoch opotreboval natoľko, že ho musia vymeniť. A tak opäť obmedzili dopravu na najfrekventovanejšej ceste v hlavnom meste. „Napriek tomu, že NDS využíva stroj na čistenie drenážneho koberca, časom a aj z dôvodu vysokej intenzity dopravy drenážny koberec prestane plniť svoju drenážnu a protihlukovú funkciu," tvrdí Michalová.

Vodiči sa musia počas augustových opráv obchvatu vyzbrojiť trpezlivosťou. Dopravu diaľničiari odklonili na priľahlú Einsteinovu ulicu. „Teraz sme vyhnali kamióny na vedľajšiu cestu, kde by som aj odporúčal policajtom, aby tam začali merať rýchlosť, pretože idú dosť rýchlo a ohrozujú bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky," myslí si dopravný analytik Marián Ürge.

Národná diaľničná plánuje opraviť tento úsek obchvatu do 30. augusta. Pracovať sa ale bude iba cez deň. Dôvod? Farba asfaltu. „Aby sme dodržali kvalitu pokládky asfaltovej zmesi a vzhľadom na čiernu farbu asfaltu, nie je vhodné vykonávať takúto opravu v noci," konštatovala hovorkyňa NDS.

Asfaltovanie v noci ale pre Švédov, či Kanaďanov nie je žiaden problém, hoci majú asfalt rovnako čierny ako u nás. „Vo všeobecnosti to závisí od konkrétneho druhu opráv, ak je zaistená bezpečnosť a dovoľujú to technologické postupy, je možné vykonávať opravy aj v noci," dodáva Michalová.

A zatiaľ čo tento úsek dostane nový koberec, zákruta v smere z mosta Lafranconi do Petržalky ostáva rozbitá. Patrí totiž hlavnému mestu a to kvôli opravám NDS-ky opravu tento rok nespraví. „Vzhľadom na obmedzenia týkajúce sa opravy mosta Lafranconi a diaľnice pri Einsteinovej, daný úsek nebudeme tento rok opravovať. Stav vozovky v tom úseku však evidujeme, zabezpečujeme na ňom, v prípade potreby, lokálne opravy výtlkov," hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Oprava

Dôležité udalosti