V dovolenkových destináciách sa šíri Západonílska horúčka. Nebezpečný vírus má prvé obete

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Zdrojom vírusu sú vtáky, z ktorých sa prenáša na komáre.

V Európe sa šíri nebezpečný vírus. Západonílska horúčka, ktorú prenášajú komáre, má už aj prvé obete. Najviac ľudí sa nakazilo v obľúbených dovolenkových destináciách, ako sú Taliansko či Grécko.

Od začiatku tohto roka evidujú v Európe viac ako 200 nakazených . Z toho polovica sú však prípady z Augusta.

„Ide o typické sezónne ochorenie s kulmináciou v druhej polovici augusta v súvislosti s výskytom komárov . Objavil sa vo viacerých krajinách, my to sledujeme prostredníctvom jednotlivých ministerstiev zdravotníctva v týchto krajinách. V Chorvátsku to boli štyri prípady výskytu tejto choroby a v Taliansku v regióne Venetto to bolo vyše 80 prípadov," uviedol Igor Skoček, hovorca ministerstva zahraničných vecí.

A práve v Taliansku už hlásia prvé štyri obete. Vírus sa objavil aj v Maďarsku, Grécku , Rumunsku a v susednom Srbsku.

Zdrojom vírusu sú vtáky, z ktorých sa prenáša na komáre. Dobrá správa je, že príznaky vírusu sa prejavujú u iba 20 % infikovaných ľudí - u ostatných choroba odznie bez následkov.

Najohrozenejšou skupinou sú starší ľudia nad 50 rokov alebo tí s oslabenou imunitou.Horúčky, zvracanie alebo vyrážky na tele - v oblasti trupu , sú ľahšie príznaky ochorenia, ktoré stačí vyležať v posteli.

Podľa ministerstva zahraničných vecí nie je dôvod na paniku a nemusíme sa báť cestovať. Netreba však zabúdať na prevenciu. Aj keď Západonílska horúčka je pôvodom z Afriky rokmi sa presunula aj do Európy. A nie je vylúčené, že onedlho bude tento vírus bežný aj u nás.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dovolenky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.