Šimkovičová naďalej pôsobí v internetovej televízii Slovan. Mohla by prísť o ročný plat

Martina Šimkovičová
Martina Šimkovičová. Zdroj: TASR/Martin Bauman

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová naďalej účinkuje a propaguje internetovú televíziu Slovan. Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií by mala vysvetľovať konflikt záujmov, informuje Denník N.

Podľa ústavného zákona „výkon funkcie člena vlády je nezlučiteľný s pracovným pomerom alebo s obdobným pracovným vzťahom, s podnikateľskou činnosťou, s členstvom v riadiacom alebo kontrolnom orgáne právnickej osoby, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť, alebo s inou hospodárskou alebo zárobkovou činnosťou okrem správy vlastného majetku a vedeckej, pedagogickej, literárnej alebo umeleckej činnosti”.

Poslankyne Progresívneho Slovenska Zora Jaurová a Zuzana Mesterová, ktoré podnet spísali a podali ho na výbor, upozorňujú, že Šimkovičová stále moderuje v TV Slovan. Tú vlastní poslanec za SNS Peter Kotlár.

Prečítajte si tiež:

Účinkuje aj v reklame

Šimkovičová a Kotlár sa v poslednom videu navzájom predstavujú ako hostia. Od vymenovania ministerky sa dvojica snaží navodiť dojem, že počas vysielania je s nimi moderátor, ktorý však sedí mimo záber kamery. „Keďže my už nemôžme byť konatelia v TV Slovan, tak sa vám prihovárame ako hostia tejto relácie,” objasňoval ešte koncom októbra Kotlár.

Podľa poslankýň PS však aj napriek tomu, že ministerka je v reláciách uvádzaná ako hostka, na základe jej prezentácie a dramaturgie je zrejmé, že je jednou z vysielajúcich osôb. „Reláciu nemoderuje žiaden moderátor, reláciu vysiela ministerka kultúry Martina Šimkovičová a poslanec Peter Kotlár,“ uviedli poslankyne.

Ministerka kultúry tiež poskytla svoju podobizeň a hlas v reklame na TV Slovan, ktorá sa nachádza na webovej stránke televízie. 

To by mohlo byť ďalším problémom. Zákon totiž hovorí, že „verejný funkcionár nesmie používať svoju osobu, meno a priezvisko, podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu alebo svoj podpis na reklamu”.

Prečítajte si tiež:

Žiadajú pre ňu pokutu

Poslankyne Jaurová a Mesterová žiadajú, aby Šimkovičovej výbor pre nezlučiteľnosť funkcií udelil pokutu vo výške 12-násobku mesačného platu. 

Zasadnutie výboru je naplánované na štvrtok (7. 12.). Predsedníčka výboru Veronika Remišová s podaním súhlasí. „Podanie je opodstatnené a je absolútne absurdné, aby ministerka kultúry prepožičiavala svoju tvár a robila reklamu súkromnému médiu, alebo jeho aplikácii,“ povedala.

Môže sa však stať, že výbor hneď na prvom zasadnutí odhlasuje, že nezačne konanie. Vo výbore má totiž väčšinu koalícia, ktorá má sedem poslancov. Opozícia ich má iba päť.

Ministerka je presvedčená, že sa nekoná nezákonne. „Ministerka odmieta všetky tvrdenia opozičných poslancov k údajnému porušeniu zákona. Všetko bude vysvetlené v najbližších dňoch,“ tlmočil stanovisko ministerky hovorca rezortu kultúry Pavol Čorba.

Martina Šimkovičová presunula peniaze určené na boj s dezinformáciami na opravu strechy filharmónie. Viac v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.