Po droge z automatov v nákupných centrách prichádza ďalšia. Je ešte bizarnejšia

Ilustračný záber
Ilustračný záber. Zdroj: Shutterstock/Dmytro Tyshchenko

Spomeniete si ešte na kauzu legálnej drogy z automatov v nákupných centrách? Po HHC-P prichádza ďalšia polosyntetická novinka. Tentoraz ide o látku THC-P, ktorá sľubuje až tridsaťkrát silnejší účinok ako klasická marihuana.

Svet je plný nástrah. Mnohé na nás číhajú najmä z oblasti psychotropných látok alebo, inak povedané, drog. Tie zakázané pozná každý, no trošku komplikovanejšie je to s tými, ktoré sú zatiaľ legálne, alebo sa dlhodobo nachádzajú v tzv. šedej zóne.

Možno si ešte spomeniete na legálnu drogu HHC-P, ktorá sa dodnes dá zadovážiť v automatoch v nákupných centrách. Na tému sme prvýkrát upozornili ešte v apríli tohto roka, koncom leta sme sa jej začali venovať pravidelne. 

Dostať sa k nej môže úplne každý a prvé následky už začali byť evidentné. Deti po užití končia na urgentných príjmoch, mladých ľudí po nej bolela hlava, stavy im neboli príjemné a navyše, nikto nedokázal s určitosťou povedať, aké následky na organizmus môže mať dlhodobé užívanie.

Aj keď sa veci po medializácii pohli, niekoľko spomenutých automatov medzitým už odstránili a drogu pravdepodobne na zoznam zakázaných látok zaradia, dodnes sa tak nestalo. 

Problém s látkou HHC-P sa ešte ani úplne nevyriešil a na trh už nastúpila nová látka, ktorá je až nápadne podobná. Tentoraz je reč o THC-P, ktoré sľubuje doslova magické účinky. 

Prečítajte si tiež:

Nový a nezvyčajný

„Nový a nezvyčajný kanabinoid,“ hovorí doslovne na adresu THC-P jeden z e-shopov, kde sa tieto legálne drogy predávajú. Ide zároveň o jediný dlhší text v slovenskom či českom jazyku, ktorý sa venuje tejto látke. 

Keď si ju totižto skúsite hľadať prostredníctvom vyhľadávača Google, nenájde vám takmer žiadny relevantný výsledok. Ak skúsite pátrať medzi odbornými či vedeckými článkami, nenájdete ani jediný. 

Skúšali sme sa preto obrátiť na profesionálnych chemikov. Z troch oslovených nám ani jeden nevedel povedať, čo to vlastne to THC-P je, a čím je iné od zakázaného THC.

Je tomu tak preto, že ide o novú látku, ktorá nie je dostatočne preskúmaná a už vôbec nie otestovaná. Nikto sa k nej nechce vyjadrovať, pretože ju odborníci jednoducho ešte nepoznajú.

Napriek tomu sa THC-P veselo reklamuje na sociálnych sieťach a vo veľkom sa predáva na mnohých slovenských i českých e-shopoch. Aj keď nikto nevie, čo to vlastne je a aký to má/môže mať na človeka vplyv.

Prečítajte si tiež:

Iná molekula

Keďže sme neuspeli u chemikov, s otázkami sme sa obrátili na Ľubomíra Okruhlicu, dlhoročného riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave.

„Tú látku nedokážem ani vygoogliť. Neviem to nájsť v odborných článkoch,“ povedal nám neprekvapivo na úvod s tým, že on sa s ňou ešte nestretol. 

Droga THC-P bola totižto objavená len nedávno. Ide o polosyntetickú novinku z roku 2019, ktorá sľubuje podobné účinky ako THC, čo je zase hlavná účinná látka známej a zakázanej marihuany. 

„Oni zmenia trochu tú molekulu, ale ten základ toho THC tam zostane. Pokiaľ ide o akútne príznaky, tak zrejme to zmierňuje bolesť, spôsobuje celkové spomalenie až útlm a niektorí ľudia môžu upadávať až do spánku,“ skonštatoval Okruhlica. 

Podľa jeho slov THC-P rovnako, ako aj THC, účinkuje na kanabionidné receptory v mozgu. Existuje tu silný predpoklad, že droga bude jednoducho pôsobiť tak, ako marihuana. Akurát, že silnejšie. 

„Viac nevieme a štúdií je dnes ešte len veľmi málo, čiže je to určite veľmi rizikové,“ poznamenal odborník.

Prečítajte si tiež:

Medicína pozadu

V prípade týchto nových syntetických či polosyntetických látok ide podľa Okruhlicu o snahu obísť zákon.

„Výrobcovia vždy predbiehajú procesy preskúmania a zaradenia na zoznam zakázaných látok. Tak, ako to urobili u HHC-P. Teraz prišli s novinkou,“ povedal lekár s tým, že všetky tieto varianty sú vždy veľmi rizikové. 

Problém s diagnostikou nových syntetických drog majú aj doktori na urgentných príjmoch. Keďže ide o nové látky, len ťažko ich rozoznať. 

„Medicína je v tomto vždy pozadu. Tam sa to ťažko aj zachytí - buď to musí mať ten človek pri sebe, alebo že sa to prejaví v telesných tekutinách. Dá sa spraviť len toľko, že keď sa to zistí, tak to rýchlo dať na zoznam zakázaných látok,“ dodal Okruhlica.

Problém môže byť aj to, ak sa zopakuje scenár HHC-P. A teda, že sa drogy budú predávať ako zberateľské predmety, nie ako oficiálne látky na užívanie. 

Prečítajte si tiež:

Skúsenosti

Internetové obchody sľubujú 30-krát silnejší efekt oproti klasickému THC. Ako je už vyššie spomenuté, v slovenčine toho o THC-P veľa nenájdete. 

Ak však pátrate v zahraničných zdrojoch, tam je situácia trošku iná. Užívatelia cudzinci o novej droge vo veľkom diskutujú napríklad na portáli Reddit, ktorý funguje ako fórum. 

„Prvé dni užívania boli neuveriteľné. Ten stav je skvelý a prichádza vo vlnách. Je to skvelý nakopávač nálady. Zlepšuje zážitky, napríklad pri obyčajnom sledovaní videí som sa cítil omnoho viac zainteresovaný. Hodnotím 8 z 10,“ píše jeden z používateľov s tým, že to však rapídne zvyšuje toleranciu, a tak po pár dňoch už necítil takýto intenzívny efekt.

Nie všetci sú však spokojní. Jeden z diskutujúcich sa napríklad sťažuje, že mu po užití bolo zle. A to pomerne dlhú dobu.

„Mal som veľmi červené oči, ale necítil som sa veľmi mimo. Ďalší deň mi bolo otrasne a bol som unavený. Trvalo to 48 hodín, kým to prešlo. Zažil som najhorší dojazd plný úzkostí. Potom som to skúsil po týždni opäť a bolo mi presne takto isto intenzívne aj dlho zle,“ napísal do skupiny. 

Ďalší píše, že napriek tomu, že je dlhoročný každodenný fajčiar marihuany, THC-P ho nepríjemne prekvapilo. 

„Fajčili sme to večer. Ráno som sa prebral a stále som nebol triezvy. Mal som šialené úzkosti, paranoje, bol som zmätený. Trvá to už viac než dva dni a mám strach. Čo ak som si spôsobil psychickú chorobu? Nechcem byť takýto do konca života,“ napísal vo vlákne o marihuane. 

Prečítajte si tiež:

Syntetické kanabinoidy 

Pred pár rokmi už na scéne syntetické kanabinoidy (medzi ktoré patrí HHC-P aj novinka THC-P) boli. V špecializovaných predajniach sa spoločne s inými legálnymi drogami predávali pod názvami Spice či K2. 

„Dnes je 612 zaregistrovaných nových psychotropných látok. Z toho väčšina ani nie je na zozname zakázaných drog, lebo sa ešte nepreukázalo, do akej miery a či vôbec majú riziká,“ skonštatoval Okruhlica.

Aj keď tieto syntetické novinky navonok pôsobili nevinne, rovnako ako aj súčasné alternatívy, neškodné rozhodne neboli. V Anglicku spôsobili obrovský problém so závislými ľuďmi, ktorí začali bývať na uliciach v stanoch. 

Z „neškodnej“ náhrady trávy sa tam stal astronomický drogový problém. Ľudia, ktorí Spice užívali, sa triasli, nedokázali vykoktať dve súvislé vety a celkovo pôsobili ešte hrozivejším a strhanejším dojmom, než ako sme zvyknutí u vnútrožilných užívateľov tých najtvrdších drog. 

„Boli to aj z marihuany, aj vyrábané, aj iné, ktoré vôbec nezodpovedali marihuane,“ dodal odborník.

Zaujímalo nás, či je možné, že by tieto nové kanabinoidy (HHC-P, THC-P...) mohli spôsobiť podobné problémy. 

„Nedá sa to vylúčiť,“ uzavrel Okruhlica. 

Pozrite si archívnu reportáž o HHC-P, legálnej droge z automatov v nákupných centrách.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.