Mnohé rodiny si nevedia bez jej oblátok predstaviť Vianoce. Skúsená pekárka nám prezradila overený recept

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Niekto ich kupuje na vianočných trhoch, iní naberú odvahu a napečú si ich doma sami. Nie je to vraj žiadna veda, ale bez dlhoročnej praxe sa určite potrápite.

Vyrába ich aj Záhoráčka Monika. Kedysi pracovala v banke, no dnes si mnohé rodiny Vianoce bez jej trubičiek a oblátok nevedia ani predstaviť.

Prečítajte si tiež:

Neodmysliteľná súčasť Vianoc

Výzdoba, sviečky a svetielka k Vianociam jednoducho patria. Rovnako ako vôňa škorice či vanilky. Obe tieto ingrediencie môžu byť súčasťou vianočných oblátok i trubičiek.

Do svojho osvedčeného receptu ich často pridáva aj skúsená pekárka Monika.

„Do cesta dávam hladkú múku, mlieko, vodu, kryštálový cukor, olej, vaječný žĺtok a vanilkový cukor. Ideálne je, keď majú suroviny izbovú teplotu,“ popisuje recept.

Prečítajte si tiež:

Neúspech ju neodradil

„Zo začiatku sa mi darilo výborne. Po troch dňoch sa mi oblátky začali lepiť tak, že som ani nevedela otvoriť stroj. Povedala som si, že to asi nie je pre mňa a stroj som odložila do skrine,“ hovorí pekárka.

Po čase tomu dala druhú šancu. Chybu vraj robila v tom, že stroj nebol perfektne vyčistený a platne nepotierala včelou medzistienkou.

Prečítajte si tiež:

Piecť začínajú v októbri

U Jurčíkovcov sa vianočné oblátky pečú od októbra. Mama so staršou dcérou si z toho urobili rodinnú tradíciu. Tvrdí, že nemá spočítaný presný počet oblátok a trubičiek, no vraj napečie tisíce kusov.

Nebolo tak tomu vždy, predtým Monika pracovala v banke. Jedného dňa však začala uvažovať nad tým, kde by mohla na Vianoce zohnať domáce oblátky. Neváhala, na internete si našla, čo k tomu potrebuje a začala experimentovať.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Reflex

Dôležité udalosti