Lunter chce dať Kotlebovi zaplatiť pokutu za nezákonné tendre na opravy ciest

Ak právnici nenájdu riešenie, tak sa na pokutu budú skladať všetci daňoví poplatníci.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) definitívne potvrdil pokutu 150-tisíc eur, ktorú Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) uložil za nezákonné verejné obstarávania predchádzajúceho šéfa VÚC Mariana Kotlebu. Informoval o otm Úrad BBSK s tým, že súčasné vedenie kraja chce Kotlebovi škodu zosobniť.

Podľa vyjadrenia súčasného vedenia kraja tomu predchádzajúcemu ÚVO vyčítal, že zákazku na rekonštrukciu ciest súťažil cez elektronické trhovisko, ktoré je určené na obstarávanie bežne dostupného tovaru. Navyše na predkladanie ponúk nechali iba tri pracovné dni. 

Do súťaží sa následne prihlásili firmy, ktoré vo viacerých prípadoch zákazku neboli schopné zrealizovať. V okresoch Lučenec a Zvolen sa plánované práce realizujú až teraz, po tom, čo nové vedenie úradu pripravilo štandardné verejné obstarávanie.

"Bývalý riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík a predseda BBSK Marian Kotleba boli v čase súťaženia verejne upozornení, že konajú v rozpore so zákonom. Napriek tomu nezákonné verejné obstarávanie nezastavili, naopak, aj napriek neúspešným pokusom tento postup opakovali," zdôraznil riaditeľ Úradu BBSK Matúš Hollý.

Podľa neho najviac na to doplatili občania. "V dvoch okresoch neboli rekonštrukcie ciest zrealizované, práce prebiehajú až teraz. Všetci daňoví poplatníci sa navyše poskladajú na pokutu pre ÚVO. Nenecháme to tak a hľadáme právne nástroje ako škodu, ktorá kraju vznikla, zosobniť bývalému vedeniu," dodal Hollý.

Bývalý riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík v reakcii uvedené obvinenia označil za úplné nezmysly.

"Rovnakým spôsobom obstarávali rekonštrukcie ciest aj v Žilinskom kraji a v desiatkach ďalších miest a obcí na Slovensku. Zaujímavé, že vládny úrad pre verejné obstarávanie to nikde nevyhodnotil ako porušenie zákona, len u Kotlebu pár týždňov pred župnými voľbami. Je to typická, politicky motivovaná kauza. Ak sa má niekomu niečo zosobniť, tak novému vedeniu BBSK na čele s Lunterom, ktoré rekonštrukcie tých istých ciest obstarali za oveľa vyššie ceny ako my v roku 2017," konštatoval Uhrík.

BANSKÁ BYSTRICA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ján lunter

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.