Veľké kauzy ako Gorila či Mýtnik budú po zmenách premlčané, varuje Lipšic

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic na tlačovej besede upozornil na úskalia navrhovaného výrazného skrátenia premlčacích lehôt. Hrozí podľa neho, že v prípade zavedenia do praxe by takýto krok mal za následok zastavenie trestných stíhaní v závažných kauzách.

„Zmeny v Trestnom zákone spôsobia, že viaceré veci môžu byť premlčané“, upozornil Lipšic. Ako príklad uviedol kauzu Gorila, ktorá je spojená so šéfom Penty Jaroslavom Hasčákom.

„Moja rečnícka otázka je, či je v legitímnom záujme zákonom takto drasticky zasiahnuť do prebiehajúcich trestných konaní, ktoré budú musieť byť aj voči vplyvným oligarchom zastavené z dôvodu skracovania premlčacích dôb a znižovania trestných sadzieb,“ vyhlásil Lipšic.

Ako komentoval, v princípe všetky korupčné trestné činy a všetky ekonomické trestné činy bez ohľadu na ich rozsah budú mať hornú hranicu trestnej sadzby maximálne desať rokov a v každom jednom prípade bude možné uloženie peňažného alebo podmienečného trestu odňatia slobody.

Prečítajte si tiež:

V súvislosti s trestom prepadnutia majetku upozornil, že aj už vyhlásené konkurzné konania, kde ešte majetok nie je speňažený, sa sa budú musieť prerušiť a súd bude opäť rozhodovať, či sú splnené podmienky, pričom v mnohých prípadoch to vzhľadom na nález Ústavného súdu SR nebude možné.

Napríklad v prípade odsúdeného Ladislava Bašternáka by sa tak majetok mohol v prípade odobrenia novely vrátiť pôvodným majiteľom.

Špeciálny prokurátor si myslí, že materiál nepripravovali legislatívne útvary ministerstva spravodlivosti. Poukázal na nezrovnalosti napríklad pri argumentoch týkajúcich sa judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva. Odmieta tiež vyjadrenia, že špeciálne prokuratúry sú len v niekoľkých krajinách, skôr na Balkáne. Špecializované zložky prokuratúry podľa neho existujú vo väčšine Európskej únie.

Novela Trestného zákona, ktorá obsahuje aj návrh na zrušenie ÚŠP, je v súčasnosti v Národnej rade SR. Parlament by ju mal prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Justícia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.