O dlhodobo chorých klientov sa starajú aj zadarmo. Spišská katolícka charita neodmietne ani chudobných

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

O dlhodobo chorých klientov sa starajú aj zadarmo. Sociálne zariadenia patriace Spišskej katolíckej charite neodmietnu ani chudobných pacientov, pre ktorých je takýto pobyt luxusom. Straty vykrývajú z verejných zbierok.

Sedemdesiatsedemročný Marko Popovič je nepočujúci. Blízkych príbuzných nemá a už ôsmy rok žije v charitatívnom sociálnom zariadení vo Vyšnom Slavkove.

Z 300-eurového dôchodku nemôže zaplatiť celý mesačný poplatok. Musí mu zostať 67,20 eura, čo je 25-percentné minimum.

Zvyšok zaňho doplácajú z vlastných peňazí. Žiadosti pritom majú toľko, že by namiesto neho mohli prijať solventnejšieho klienta.

Prečítajte si tiež:

Nevylučujú zatvorenie

V malom domove sa starajú o pätnástich klientov. Žijú tam ako jedna rodina. Izby majú skromne zariadené, chýbajú im polohovateľné postele.

Garantovaný majú len štátny príspevok na odkázaných pacientov, no prispievať by im mali aj obce, v ktorých majú trvalý pobyt.

Spišská katolícka charita sa s finančnými problémami borí aj v ďalších trinástich zariadeniach, ktoré prevádzkuje. Nevylučujú, že v krajnom prípade budú musieť niektoré z nich aj zatvoriť.

Najmä teraz pred Vianocami sa spoliehajú na štedrosť ľudí. Už v utorok (12. 12.) budú môcť dobrovoľníkov v rámci zbierky Hlinený dukát stretnúť ľudia v 35 mestách po celom Slovensku.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.