Napätie sa stupňuje. Poľnohospodári pre situáciu ohľadom obilia z Ukrajiny nevylučujú protesty

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poľnohospodári strácajú trpezlivosť. Pre situáciu ohľadom obilia z Ukrajiny nevylučujú protesty. Tvrdia, že čiastkové zákazy nestačia.

Ukrajinské plodiny vo veľkom kŕmia európske trhy a naši farmári majú plné sýpky a miliónové straty. Od Bruselu žiadajú, aby proti dovozu zakročil a prijal celoeurópske riešenia. Inak plánujú vyjsť do ulíc.

Už týždne naši autodopravcovia blokujú východnú hranicu. Prekáža im výnimka pre ukrajinské kamióny a s ňou spojené obavy z lacnej konkurencie.

Teraz hrozí, že štrajková nálada sa prenesie aj na poľnohospodárov. Otvorene tvrdia, že lacné ukrajinské obilie ich decimuje a uvažujú o protestoch.

Prečítajte si tiež:

Strácajú odberateľov

Po tom, čo Európska komisia nepredĺžila embargo na dovoz plodín z Ukrajiny do únie, si niektoré štáty vrátane Slovenska zaviedli vlastné zákazy.

Nedávno ho naša vláda predĺžila a rozšírila aj na ďalšie agrokomodity. Podľa našich farmárov to však nestačí a volajú po celoeurópskom riešení.

Naši farmári hovoria, že už pomaly strácajú odberateľov v Európe. Ukrajinskému obiliu nedokážu konkurovať. To, čo Ukrajina vyvezie za mesiac, predstavuje ročnú produkciu Slovenska.

Slovenskí potravinári a poľnohospodári tvrdia, že takáto situácia ich z dlhodobého hľadiska môže zlikvidovať. Práve dovoz ukrajinských komodít je jednou z hlavných tém schôdzky agroministrov únie v Bruseli.

Minister Richard Takáč bude apelovať, aby sa našlo spoločné riešenie. Oprieť sa môžeme o podporu našich susedov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.